[15:54] Babiszewska-Aksamit Magdalena     Alt: Wizualizacja głowy neandertalczyka na brązowym tle

Najstarszy neandertalczyk z Europy Środkowo-Wschodniej

Na łamach prestiżowego magazynu „Scientific Reports” naukowcy dowodzą, że szczątki neandertalczyka odnalezione w jaskini Stajnia (woj. śląskie) mogą liczyć nawet 116 tys. lat. W międzynarodowym zespole naukowców był również prof. dr hab. Adam Nadachowski z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.

Czytaj więcej
Lekarz weterynarii trzyma na rękach małego psa.

Nowelizacja rozporządzenia tak, ale w porozumieniu ze środowiskiem lekarzy weterynarii

Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu Polskiej Akademii Nauk zaopiniował projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trybu i szczegółowych zasad uzyskania tytułu specjalisty przez lekarza weterynarii. „Zaproponowany projekt nie wypełnia (…) wielu oczekiwań środowiska lekarzy weterynarii” – zaznaczają autorzy stanowiska.

Czytaj więcej
Liczne bakteriofagi przedstawione na tle nieba.

Bakteriofagi bronią w walce z koronawirusem

Co najmniej 15% pacjentów z COVID-19 cierpi na ciężką postać tej choroby. Potrzebujemy skutecznej metody leczenia pozwalającej uratować życie setek tysięcy ludzi dotkniętych koronawirusem. Według zespołu kierowanego przez Prof. Górskiego są przesłanki do przeprowadzenia badań klinicznych nad skutecznością terapii fagowej w leczeniu COVID-19.

Czytaj więcej
Rośliny polne zasadzone w miejskich kwietnikach.

Chrońmy chwasty, ale z głową

Rośliny polne, powszechnie określane mianem chwastów, należą do najbardziej zagrożonej grupy gatunków. „Chrońmy chwasty, żeby zachować bioróżnorodność, która jest kluczowa dla funkcjonowania ekosystemu, owadów, zwierząt i nas samych” – apeluje prof. Arkadiusz Nowak z Ogrodu Botanicznego PAN. „Jednak pamiętajmy, że nie wszystkie warto i należy chronić” – dodaje.

Czytaj więcej
Wybarwione naczynia krwionośne myszy (kolor czerwony) oraz limfocyty T CD8+ (kolor zielony)

Tkanki widziane na wylot

Naukowcy z PAN porównali trzynaście technik optycznego oczyszczania tkanek. To nowatorska metoda pozwalająca na obserwacje medyczne w trzech wymiarach. Na czym dokładnie polega i jak może zmienić współczesną biologię, opowiada Paweł Matryba, doktorant Zakładu Immunologii WUM współpracujący z Instytutem Nenckiego PAN. 

Czytaj więcej

Psy zamieszkały z ludźmi później niż myśleliśmy

Do udomowienia wilka doszło dopiero kilkanaście tysięcy lat temu – dowodzą badacze z PAN. Wcześniej sądzono, że miało to miejsce dużo wcześniej, bo aż 30 tysięcy lat temu. Pozostałości osad z tego okresu nie posiadają jednak szczątek kości poobgryzanych przez psy.

Czytaj więcej