Album o Puszczy Knyszyńskiej

Przez pięć lat przemierzali zakątki Puszczy Knyszyńskiej. Przyglądali się roślinności i zwierzętom. Odkryli miejsca, gdzie można zobaczyć żubry, łasice i jelenie. Rezultatem tych wypraw stał się album, w którym prof. Marek Konarzewski, członek korespondent PAN, oraz dr Janusz Kupryjanowicz dzielą się puszczą, jaką poznali.

Czytaj więcej
Prof. Tomasz Okruszko

Światowy Dzień Mokradeł. Dlaczego chronimy tereny podmokłe?

Światowy Dzień Mokradeł w 2021 roku obchodzimy pod hasłem „Mokradła i woda”. Z tej okazji prof. Tomasz Okruszko z SGGW i ekspert Zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN wyjaśnia, dlaczego podmokłe obszary są dla nas tak ważne. Już niedługo, 15-18 lutego, odbędzie się europejski kongres wodny 6th IAHR Europe Congress współorganizowany przez Polską Akademię Nauk, Instytut Geofizyki PAN i SGGW.

Czytaj więcej

Rośliny w diecie niedźwiedzi brunatnych

Międzynarodowa grupa naukowców, której przewodniczył Alberto García-Rodríguez z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, zebrała informacje na temat liczby gatunków roślin owocujących oraz ich znaczenia w diecie niedźwiedzi brunatnych z 96 populacji z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wnioski opublikowano w „Scientific Reports”.

Czytaj więcej

Mało znani mieszkańcy ptasich gniazd

Czy gniazda są domem tylko dla ptaków? Jakim innym stworzeniom służą za schronienie? Badacze z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN na łamach Scientific Reports, jednego z czasopism wydawanych przez Nature, publikują ciekawe wyniki przeprowadzonych w Puszczy Białowieskiej obserwacji.

Czytaj więcej

Gdzie zimują kaczki?

Jak zmiany klimatu wpływają na zimowe migracje kaczek morskich takich jak ogorzałka (Aythya marila)? Naukowcy ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN na łamach Scientific Reports prezentują ciekawe wyniki badań świadczące o istotnych zmianach w rozmieszczeniu populacji tego gatunku, a także wskazują na możliwe konsekwencje.

Czytaj więcej

Wczesna diagnostyka pojedynczych komórek innowacyjna strategia poprawy europejskiej opieki zdrowotnej

Jak zaczynają się chorobotwórcze procesy na poziomie molekularnym? Międzynarodowe konsorcjum LifeTime, w którego skład wchodzi Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, postanowiło zbadać genezę pięciu grup schorzeń przyglądając się kondycji pojedynczych komórek. Zaprezentowana, na łamach czasopisma Nature, strategia ma szansę zrewolucjonizować w przyszłości opiekę zdrowotną w Europie.

Czytaj więcej
Przedstawiciel gatunku nocka wąsatka (łac. Myotis mystacinus) na drewnianej belce

Naukowcy rozszyfrowali zwyczaje nocków wąsatków

Naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzeli się bliżej zwyczajom rozrodczym nocków wąsatków, jednemu z najbardziej pospolitych gatunków nietoperzy. W tym celu śledzili zwierzęta za pomocą telemetrycznych mikronadajników. Swoje wyniki opublikowali w prestiżowym czasopiśmie naukowym z wolnym dostępem „PLoS ONE”. 

Czytaj więcej
Artystyczne przedstawienie betakoronawirusa SARS-CoV-2

Struktura genomu koronowirusa SARS-CoV-2 rozszyfrowana

Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB) we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Groningen oraz Uniwersytetu w Lejdze po raz pierwszy szczegółowo zbadali strukturę RNA koronawirusa SARS-CoV-2. Wyniki tych przełomowych badań mogą znacznie przyśpieszyć opracowanie skutecznego leku na COVID-19. 

Czytaj więcej
Owoce, warzywa oraz kury

W Olsztynie powstanie Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia

Przy Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie powstanie Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia. Ten nowoczesny ośrodek badawczo-wdrożeniowy będzie zajmował się transferem najnowszych osiągnięć naukowych do przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej. Całkowita wartość inwestycji to 113,5 mln zł.

Czytaj więcej
Portret prof. Bartosza Grzybowskiego i okładka najnowszego numeru "Nature"

Czy komputer może być tak „mądry” jak doświadczony chemik?

Czy można „nauczyć” komputer planowania wieloetapowych syntez skomplikowanych związków organicznych? Okazuje się, że tak. Dowiedli tego naukowcy z Instytutu Chemii Organicznej PAN, Uniwersytetu Northwestern i Uniwersytetu Ulsan z Południowej Korei pod kierunkiem prof. Bartosza Grzybowskiego. W opublikowanym właśnie artykule w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature” pokazują jak ich przełomowy program może zmienić oblicze chemii organicznej.

Czytaj więcej
Skamielina zawierająca fragment żuchwy i dwa zęby należące do prassaka Kalaallitkigun jenkinsi

Odkrycie najstarszej skamieliny prassaka przez polskich naukowców

Polscy naukowcy odkryli i opisali szczątki najstarszego prassaka z Grenlandii. Skamielinę zawierającą fragment żuchwy i dwa zęby odnaleziono w skałach liczących około 215 mln lat podczas ekspedycji zorganizowanej przez dr hab. Tomasza Suleja z Instytutu Paleobiologii PAN. O tym przełomowym odkryciu, które rzuca nowe światło na pochodzenie gromady ssaków, można przeczytać w najnowszym numerze prestiżowego czasopisma naukowego „PNAS”.

Czytaj więcej