Wizualizacja komórki nowotworowej

Przełomowa „mapa raka” zmieni przyszłość leczenia nowotworów

Ponad tysiąc naukowców z 37 krajów i 10 lat ciężkiej pracy w ramach projektu „Pan-Cancer”. Efekt? Niemal kompletny obraz wszystkich znanych nowotworów. Umożliwi on w przyszłości tworzenie indywidualnych terapii dla pacjentów oraz wcześniejsze wykrywanie raka. Wyniki badań zamieściło prestiżowe czasopismo „Nature”, a współautorem publikacji jest prof. Jan Komorowski z Instytutu Podstaw Informatyki PAN.

Czytaj więcej
Zarodkowe komórki macierzyste widziane pod mikroskopem

Cała prawda o komórkach macierzystych w medycynie

Internet pełen jest reklam o „cudownych kuracjach” komórkami macierzystymi. Tymczasem zastosowania terapeutyczne – uznane za skuteczne i bezpieczne – są na razie ograniczone. Opowie o tym już 20 lutego prof. Józef Dulak podczas wykładu w Oddziale PAN w Poznaniu. Wstęp wolny!

Czytaj więcej
Wizualizacja DNA

Rusza Laboratorium Biologii RNA

Nową grupą badawczą pokieruje prof. Andrzej Dziembowski. Oficjalną prezentację naukową projektu zaplanowano na 9 stycznia 2020 r. Zaprasza Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Czytaj więcej
Żubr w zielonej Puszczy Białowieskiej widziany z oddali

Ochrona żubra w Polsce okiem socjologa

Kuriozum skazane na wyginięcie, pomnik przyrody cudem uratowany od zagłady, zwierzę specjalnej troski, naturalny element środowiska przyrodniczego – tak na przestrzeni lat zmieniało się postrzeganie żubra. Jak to wpłynęło na zarządzenie gatunkiem? Tematowi przyjrzał się bliżej dr Krzysztof Niedziałkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Czytaj więcej
Tzw. palety drzewne w dłoniach

Naukowcy alarmują: czas ograniczyć spalanie biomasy leśnej w trosce o klimat

Biomasę leśną produkuje się dziś na skalę przemysłową i często transportuje na duże odległości tylko po to, aby spalić ją w elektrowni. To przyczynia się do zwiększania poziomu stężeń dwutlenku węgla w atmosferze – podkreślają eksperci z rady EASAC, skupiającej uczonych z 27 europejskich akademii nauk. I wskazują, jakie działania powinna podjąć Unia Europejska.

Czytaj więcej