Problemy w ochronie środowiska i przyrody

26 doktorantów z 4 instytutów PAN oraz Instytutu Zootechniki PIB przygotowało na kursie ekologia i ochrona przyrody publikację, która ukazała się w czasopiśmie „Environmental Science and Pollution”. Uczestnicy kursu określili, jakie są najważniejsze problemy w ochronie środowiska i przyrody w Polsce w skali lokalnej i krajowej.

Czytaj więcej

Jak rozwijają się glejaki?

Pierwszy „Atlas obszarów regulatorowych aktywnych w glejakach o różnym stopniu złośliwości” stworzyli naukowcy z Instytutu Podstaw Informatyki PAN, Instytutu Nenckiego PAN i Uniwersytetu Warszawskiego. Opracowanie pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy rozwoju glejaków. Wyniki badań opublikowało czasopismo „Nature Communications”.

Czytaj więcej

Nowa członkini EMBO

Prof. Zofia Szweykowska-Kulińska, członkini korespondentka Polskiej Akademii Nauk zasiadająca w kilku komitetach PAN, dołączyła do Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej.

Czytaj więcej

Skąd się wzięły pragryzonie w Chinach?

Ischyromyidy to duże gryzonie, które żyły w Chinach ok. 45 mln lat temu. Badacze z Instytutu Paleobiologii PAN opisali po raz pierwszy kości kończyn tych ssaków. W piśmie „Scientific Reports” przedstawiają tezę, że ischyromyidy przywędrowały do Chin z Ameryki Północnej.

Czytaj więcej

Synteza chemiczna jako sieć

Synteza wspomagana komputerowo stała się rewolucyjnym narzędziem przyśpieszającym i udoskonalającym przebieg wielu złożonych transformacji, które prowadzą przede wszystkim do otrzymania bioaktywnych substancji chemicznych. Historię przełomowych badań grupy prof. Bartosza Grzybowskiego z Instytutu Chemii Organicznej PAN przedstawia Chemistry World.

Czytaj więcej

Mapa migracji zwierząt kopytnych

Pierwszy na świecie atlas migracji ssaków kopytnych powstanie dzięki międzynarodowemu zespołowi naukowców i ekologów. W inicjatywę włącza się Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Projekt opisuje artykuł w ostatnim numerze „Science”.

Czytaj więcej

Nowe znaleziska w Kocurach

Nieznane skamieniałości późnotriasowych kręgowców – ryb dwudysznych, żółwi i nowego aetozaura Kocurypelta silvestris – odkryła w Kocurach grupa, której członkami byli naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN. Wyniki prac opisali w piśmie „Journal of Vertebrate Paleontology”.

Czytaj więcej

Biała Księga IAHR

Biała Księga IAHR opisuje ścieżki demokratyzacji danych i obserwacji w badaniach środowiska wodnego. W gronie ekspertów, współautorów publikacji jest dr hab. Michael Nones z Instytutu Geofizyki PAN.

Czytaj więcej

Roślinna Arka Noego. Bank Nasion w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

Bank przechowuje nasiona rzadkich, zagrożonych i chronionych gatunków polskich roślin. To pierwszy tego typu bank w Europie gromadzący zbiory w warunkach kriogenicznych, które zachowują właściwości nasion przez nawet kilka tysięcy lat. O przechowywanych kolekcjach i ich możliwym wykorzystaniu mówi dr inż. Anna Rucińska z Zakładu Botaniki Konserwatorskiej, kierownik Banku Nasion i Laboratorium Kriokonserwacji Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Czytaj więcej

Troje stypendystów Fundacji Kościuszkowskiej z PAN

Wpływ urbanizacji na populacje dzikich pszczół, paliwa jądrowe nowej generacji i relacje między obszarami mózgu odpowiedzialnymi za czytanie i rozwój językowy – te zagadnienia troje badaczy z PAN będzie zgłębiać w instytucjach naukowych w USA. Pracują oni w Instytucie Ochrony Przyrody PAN, Instytucie Nenckiego PAN oraz Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Na wyjazdy naukowe otrzymali stypendia Fundacji Kościuszkowskiej.

Czytaj więcej