Jem, bo ufam warsztaty o bezpieczeństwie żywności

Będą łamać kody na etykietach żywnościowych, przetestują skład chemiczny jedzenia, przyjrzą się piramidzie żywieniowej. Serię warsztatów edukacyjnych dla uczniów olsztyńskich szkół, w celu budowania zaufania do żywności „od pola do stołu” poprowadzą wspólnie naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz eksperci z polskiego koncernu spożywczego MASPEX. Wydarzenie jest częścią projektu „#AnnualFoodAgenda”.

cook 366875 960 720

Fot. Pixabay

Europa mierzy się z kryzysem zaufania konsumentów do żywności. Tylko w samej Polsce niepewność co do spożywanego na co dzień jedzenia wyraziło aż 65% badanych! (Badanie Kantera Food 360, 2018). Cierpi z tego powodu nie tylko cały sektor rolno-spożywczy, ale przede wszystkim zdrowie konsumentów, którzy często przez brak wiedzy rezygnują z pewnych grup produktów i tym samym pozbawiają swój organizm zbilansowanej diety.

Budowanie świadomych postaw konsumenckich i zaufania do żywności to praca u podstaw, która jest ważną częścią misji naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie (www.pan.olsztyn.pl) oraz ekspertów z polskiego koncernu spożywczego MASPEX (www.maspex.pl).Te dwie organizacje połączyły siły w ramach projektu Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT Food i przez cały marzec wspólnie poprowadzą Serię warsztatów edukacyjnych dla uczniów olsztyńskich szkół, właśnie w celu budowania zaufania do żywności „od pola do stołu”.

Uczniowie będą łamać kody na etykietach żywnościowych, ucząc się rozróżniania tych „E-składników”, które są dla nas szkodliwe, od tych które są niezbędne dla zachowania odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa produktu dla naszego zdrowia. Odwiedzą też laboratoria Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, w których zbadają swoją ulubioną żywność pod kątem mikrobiologicznym, molekularnym i metabolicznym. Używając najnowocześniejszej aparatury badawczej przetestują ich skład chemiczny, potencjał alergenny i walory prozdrowotne, a w skomputeryzowanej pracowni laboratorium sensorycznego również ich własności fizyczne, czyli np. zapach. Poznają też fakty i mity, które krążą na temat produktów określanych mianem „superfoods” i zmierzą się z kontrowersjami wokół pewnych składników żywności, takich jak gluten. Ważną częścią warsztatów będą też zajęcia poświęcone najnowszej wersji piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej ogłoszonej w tym roku przez Instytut Żywności i Żywienia. Uczniowie poznają rekomendacje dotyczące ilości i częstotliwości spożywania określonych produktów, a swoją wiedzę sprawdzą w różnego rodzaju quizach i konkursach.

Wydarzenie jest częścią projektu „#AnnualFoodAgenda” (www.annualfoodagenda.com) finansowanego przez wspólnotę EITFood (www.eitfood.com). W ramach tego projektu przez cały rok w regionie Warmii i Mazur będą odbywały się akcje podnoszące świadomość społeczeństwa nt. zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa żywności, innowacji związanych z jej produkcją oraz umiejętnego gospodarowania odpadami żywnościowymi.

Szczegóły wydarzeń będą się sukcesywnie pojawiały na stronie Instytutu: www.pan.olsztyn.pl.

 


Źródło: IRZiBŻ PAN