Pandemia Hiszpanki i odzyskanie przez Polskę niepodległości

Pandemia jednej z najgroźniejszych chorób w historii ludzkości – odmiany grypy potocznie nazywanej „hiszpanką” – zbiegła się w czasie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jakie losy spotkały Polaków nią dotkniętych? Jak ówczesne władze dopiero co powstałego państwa polskiego radziły sobie z pandemią? O tym trudnym okresie w dziejach naszego kraju opowiada Łukasz Mieszkowski, młody uczony z Instytutu Historii PAN.

Czytaj więcej
Stos monet na czarnym tle

Na jakie nadużycia finansowe przymykamy oko i dlaczego?

"Moralność finansowa Polaków" to projekt, który pozwala cyklicznie analizować jak postrzegamy nadużycia finansowe. O tym, na co przymykamy oko, a co trudniej nam usprawiedliwiać opowiada koordynatorka projektu, prof. Anna Lewicka-Strzałecka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Czytaj więcej
Historyczne zdjęcie oddziału dla chorych na grypę hiszpankę w Camp Funston, Kansas

Pandemia hiszpanki okiem historyka PAN

Grypa wywoływana wirusem typu H1N1 – potocznie zwana „hiszpanką” – w latach 1918-1920 zdziesiątkowała populację ludzi na świecie. O tym jak groźna była ta choroba, jaki był wówczas stan wiedzy dotyczący jej przyczyn oraz jakie były stosowane metody leczenia opowiada Łukasz Mieszkowski, młody uczony z Instytutu Historii PAN.

Czytaj więcej

Kontakt z psem lekarstwem na stres w pandemii

Prawie trzy czwarte właścicieli psów przyznaje, że obecność podopiecznych pozwoliła im zredukować stres związany z pandemią COVID-19. A jak na same czworonogi wpłynęło zamknięcie w domach? Sprawdzili to badacze z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk (IGBZ PAN).

Czytaj więcej

Człowiek w cyberprzestrzeni

Jaką cenę płacimy za łatwy dostęp do informacji? Jak współczesny człowiek odnajduje się w cyberprzestrzeni? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w nowej publikacji PAN pt. „Cybernetyka, bezpieczeństwo, prywatność”.

Czytaj więcej
Flagi UE przed siedzibą Komisji Europejskiej

Jak przygotować Europę na kryzysy zdrowotne?

Potrzebne są pilne inwestycje w badania, długoterminowa strategia oraz lepsza współpraca między krajami – ocenia konsorcjum EU-LIFE, do którego należy związany z PAN Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej. Uczeni apelują o większe finansowanie nauki w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej.

Czytaj więcej
Dr Irene Camerlink trzyma na rękach kota

Jak mają się psy i koty w czasie pandemii?

W dobie koronawirusa ludzie borykają się z wieloma problemami związanymi ze zdrowiem czy pracą. A jak w tym trudnym czasie miewają się psy i koty? Nad losem domowych pupili pochylili się badacze z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN.  

Czytaj więcej

Jak pomóc dzieciom z dysleksją?

Wczesna diagnoza może pozwolić na ograniczenie skutków dysleksji. Intrygujące badania na ten temat prowadzi Katarzyna Chyl. Doktorantka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN znalazła się w prestiżowym gronie stu najzdolniejszych naukowców przed trzydziestką.  

Czytaj więcej

Na co polowali nasi przodkowie z paleolitu?

Ok. 30 tys. lat temu powstała tzw. kultura grawecka. Grupy łowców-zbieraczy zasiedliły stopniowo obszar niemal całej Europy. Najnowsze badania pokazują, że szczególną rolę w życiu naszych przodków odgrywały zwierzęta mięsożerne. Dowody na to zebrali naukowcy z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

Czytaj więcej