Stos monet na czarnym tle

Na jakie nadużycia finansowe przymykamy oko i dlaczego?

"Moralność finansowa Polaków" to projekt, który pozwala cyklicznie analizować jak postrzegamy nadużycia finansowe. O tym, na co przymykamy oko, a co trudniej nam usprawiedliwiać opowiada koordynatorka projektu, prof. Anna Lewicka-Strzałecka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Czytaj więcej

Kontakt z psem lekarstwem na stres w pandemii

Prawie trzy czwarte właścicieli psów przyznaje, że obecność podopiecznych pozwoliła im zredukować stres związany z pandemią COVID-19. A jak na same czworonogi wpłynęło zamknięcie w domach? Sprawdzili to badacze z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk (IGBZ PAN).

Czytaj więcej

Człowiek w cyberprzestrzeni

Jaką cenę płacimy za łatwy dostęp do informacji? Jak współczesny człowiek odnajduje się w cyberprzestrzeni? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w nowej publikacji PAN pt. „Cybernetyka, bezpieczeństwo, prywatność”.

Czytaj więcej
Flagi UE przed siedzibą Komisji Europejskiej

Jak przygotować Europę na kryzysy zdrowotne?

Potrzebne są pilne inwestycje w badania, długoterminowa strategia oraz lepsza współpraca między krajami – ocenia konsorcjum EU-LIFE, do którego należy związany z PAN Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej. Uczeni apelują o większe finansowanie nauki w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej.

Czytaj więcej
Dr Irene Camerlink trzyma na rękach kota

Jak mają się psy i koty w czasie pandemii?

W dobie koronawirusa ludzie borykają się z wieloma problemami związanymi ze zdrowiem czy pracą. A jak w tym trudnym czasie miewają się psy i koty? Nad losem domowych pupili pochylili się badacze z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN.  

Czytaj więcej

Jak pomóc dzieciom z dysleksją?

Wczesna diagnoza może pozwolić na ograniczenie skutków dysleksji. Intrygujące badania na ten temat prowadzi Katarzyna Chyl. Doktorantka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN znalazła się w prestiżowym gronie stu najzdolniejszych naukowców przed trzydziestką.  

Czytaj więcej

Na co polowali nasi przodkowie z paleolitu?

Ok. 30 tys. lat temu powstała tzw. kultura grawecka. Grupy łowców-zbieraczy zasiedliły stopniowo obszar niemal całej Europy. Najnowsze badania pokazują, że szczególną rolę w życiu naszych przodków odgrywały zwierzęta mięsożerne. Dowody na to zebrali naukowcy z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

Czytaj więcej
Szron na przebarwionych liściach

Czy przysłowia pogodowe się sprawdzają?

„Upały lipcowe wróżą mrozy styczniowe”. „Od świętej Anki chłodne wieczory i ranki”. „Na świętego Wita zboże zakwita”. Takie ludowe porzekadła to wyraz zbiorowej mądrości wielu pokoleń. Przez setki lat dawały wskazówki, jakiej pogody można się spodziewać. Ale czy dziś również są aktualne? Przyjrzeli się temu naukowcy.

Czytaj więcej
Rodzice i dwójka dzieci przebywają w domu na kwarantannie (grafika)

Polacy w czasach pandemii. Raport z badań psychologów społecznych

Czy Polacy wierzą w teorie spiskowe o koronawirusie SARS-CoV-2? Czy stosują się do oficjalnych zaleceń? Jak oceniają decyzje władz o kolejnych ograniczeniach? Czy chcą wyborów prezydenckich w maju tego roku? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi raport przygotowany przez naukowców z Instytutu Psychologii PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej