Koronawirus a szkoły: eksperci PAN apelują o noszenie maseczek

 „Powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci” – podkreśla zespół doradczy PAN ds. COVID-19. W stanowisku z 19 sierpnia zaleca też oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas, podział uczniów na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu oraz wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcję. Naukowcy prezentują 3 możliwe scenariusze rozwoju epidemii.

Czytaj więcej
Brzuch ciężarnej kobiety widziany z góry, przyszła mama trzyma zdjęcie USG

Mama w koronie, czyli ciąża w dobie pandemii

Utrudniony dostęp do badań prenatalnych czy poczucie niepewności. To niektóre przyczyny zwiększonego stresu u kobiet w ciąży w czasie pandemii COVID-19. Kondycję psychiczną mam sprawdzają naukowcy z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj więcej
Gotowy test zapakowany w pudełko

Druga generacja poznańskiego testu na koronawirusa

Po miesiącu intensywnych prac gotowy jest test wykrywający nie jeden, a dwa geny SARS-CoV-2. Opracowali go naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Produkcja ruszyła w tym tygodniu i opiera się w całości na elementach od polskich dostawców.

Czytaj więcej

Wzmocnić serce po zawale: polski sposób na komórki macierzyste

Serce po zawale można próbować wzmacniać komórkami macierzystymi. Naukowcy z zespołu prof. Macieja Kurpisza z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu jakiś czas temu pokazali, jak genetycznie modyfikować takie komórki, by lepiej wspomagały one pracę serca. Teraz szczegółowo badają skuteczność takiego zabiegu. Publikacja na temat superparamagnetycznych nanoczątek zawierających tlenek żelaza (tzw. SPION) ukazała się w „Scientific Reports”.

Czytaj więcej

Komórki macierzyste w leczeniu trudno gojących się ran

Komórki macierzyste mogą znaleźć kolejne zastosowanie. Badania wykazały, że produkowane przez nie substancje nadają się do leczenia trudno gojących się ran. Ponieważ aż u 75 proc. pacjentów z taką dolegliwością przyniosły one poprawę, badacze chcą zastosować je w specjalnych opatrunkach. Tym tematem zajmuje się zespół dr Honoraty Kraśkiewicz z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Profesor Mieczysław Chorąży odznaczony Orderem Orła Białego

W dniu 3 maja 2017 r. z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja podczas uroczystości na Zamku Królewskim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego został odznaczony prof. Mieczysław Chorąży, członek rzeczywisty PAN, w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej.

Czytaj więcej