Na co chorował Chopin?

1 marca 1810 r. w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Moc i siła ponadczasowej muzyki naszego największego kompozytora nie miały odzwierciedlenia w jego zdrowiu. Fryderyk Chopin zmarł w wieku 39 lat – na co chorował i co tak naprawdę było przyczyną jego śmierci? Badał to Instytut Genetyki Człowieka PAN.

Czytaj więcej
Model mózgu

Sztuczne sieci neuronowe w wykrywaniu schizofrenii i autyzmu

Naukowcy wykorzystali zdobycze sztucznej inteligencji w psychologii klinicznej i zbadali zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w celu wykrywania schizofrenii oraz autyzmu. Wśród autorów opracowania w periodyku „Cognitive Computation” na ten temat są badacze z Instytutu Podstaw Informatyki PAN i Instytutu Psychologii PAN.

Czytaj więcej

Ku lepszej diagnostyce nowotworów chłoniak Hodgkina

Diagnostyka epigenetyczna to wciąż jeszcze rzadka sytuacja, ale niektóre nowotwory można już wykrywać tą metodą. W Światowym Dniu Walki z Rakiem prof. Maciej Giefing z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu tłumaczy, że epigenetyka pozwala nam lepiej zrozumieć, czym naprawdę są choroby nowotworowe.

Czytaj więcej

Naukowcy PAN zbadają powstawanie białaczki i chłoniaka

Pod kierownictwem Instytutu Genetyki Człowieka PAN powstanie międzynarodowa grupa, która zajmie się pionierskimi badaniami hematoonkologicznymi. Wraz z czołowymi ośrodkami naukowymi w Europie instytut zbada m.in. genezę nowotworów hematologicznych takich, jak białaczka i chłoniaki.

Czytaj więcej

Koronawirus a szkoły: eksperci PAN apelują o noszenie maseczek

 „Powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci” – podkreśla zespół doradczy PAN ds. COVID-19. W stanowisku z 19 sierpnia zaleca też oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas, podział uczniów na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu oraz wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcję. Naukowcy prezentują 3 możliwe scenariusze rozwoju epidemii.

Czytaj więcej
Brzuch ciężarnej kobiety widziany z góry, przyszła mama trzyma zdjęcie USG

Mama w koronie, czyli ciąża w dobie pandemii

Utrudniony dostęp do badań prenatalnych czy poczucie niepewności. To niektóre przyczyny zwiększonego stresu u kobiet w ciąży w czasie pandemii COVID-19. Kondycję psychiczną mam sprawdzają naukowcy z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj więcej
Gotowy test zapakowany w pudełko

Druga generacja poznańskiego testu na koronawirusa

Po miesiącu intensywnych prac gotowy jest test wykrywający nie jeden, a dwa geny SARS-CoV-2. Opracowali go naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Produkcja ruszyła w tym tygodniu i opiera się w całości na elementach od polskich dostawców.

Czytaj więcej

Wzmocnić serce po zawale: polski sposób na komórki macierzyste

Serce po zawale można próbować wzmacniać komórkami macierzystymi. Naukowcy z zespołu prof. Macieja Kurpisza z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu jakiś czas temu pokazali, jak genetycznie modyfikować takie komórki, by lepiej wspomagały one pracę serca. Teraz szczegółowo badają skuteczność takiego zabiegu. Publikacja na temat superparamagnetycznych nanoczątek zawierających tlenek żelaza (tzw. SPION) ukazała się w „Scientific Reports”.

Czytaj więcej