Cmentarzysko jurajskich gadów odkryte w Krzyżanowicach!

Wyjątkowe znalezisko polskich paleontologów. Doskonale zachowane kości wielkich gadów morskich z ery dinozaurów odkrył we wsi Krzyżanowice (woj. mazowieckie) dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi PAN wraz z zespołem. Badacze odkopali m.in. szczątki pliozaura – największego drapieżnika, jaki kiedykolwiek żył na terenie Polski.

Czytaj więcej
Pięciu naukowców Instytutu Mechaniki Górotworu PAN na wspólnym, pamiątkowym zdjęciu

10. Szkoła Aerologii Górniczej

Zagrożenia metanowe, klimatyczne oraz wentylacja i pomiaroznawstwo – to tematy przewodnie jubileuszowej konferencji zorganizowanej przez Instytut Mechaniki Górotworu PAN we współpracy z Komitetem Górnictwa PAN.

Czytaj więcej
Tłum młodych ludzi protestujący przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie

PAN solidaryzuje się z młodzieżą protestującą w obronie klimatu

Stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej. Fale upałów, susze, powodzie, wymieranie gatunków – to wszystko dzieje się tu i teraz. Decyzje podjęte dziś wpłyną na przyszłość każdego z nas, szczególnie młodego pokolenia, coraz bardziej świadomego globalnych zagrożeń. Polska Akademia Nauk solidaryzuje się z młodzieżą protestującą w obronie klimatu i docenia jej odwagę, nadzieję i zaangażowanie. Trzeba zrobić wszystko, by zapewnić bezpieczne życie naszym dzieciom.

Czytaj więcej
Smartfon z aplikacją CREDO, w tle nasza planeta i astronauta w przestrzeni kosmicznej

Zostań łowcą cząstek promieniowania kosmicznego

Jaki jest związek między promieniowaniem kosmicznym a trzęsieniami ziemi i zachorowalnością na raka? Odpowiedzi szuka Instytut Fizyki Jądrowej PAN, a w badaniach pomóc może każdy. Wystarczy ściągnąć specjalną aplikację na smarftona, by zostać łowcą cząstek.

Czytaj więcej