Pierwsza odkryta czarna dziura masywniejsza niż sądzono

Międzynarodowy zespół z udziałem prof. Janusza Ziółkowskiego z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN zaobserwował, że utrata masy wiatru przez masywne gwiazdy jest znacznie słabsza niż wcześniej szacowano, a pierwsza odkryta czarna dziura jest masywniejsza niż sądzono. Artykuł na ten temat ukazał się w „Science”.

Czytaj więcej

Małopolska Noc Naukowców w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN

Z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców 27 listopada Instytut Fizyki Jądrowej PAN (IFJ PAN) w Krakowie przygotował moc atrakcji. Tego dnia odbędą się pokazy, warsztaty, wykład, konkursy, projekcje specjalnie przygotowanych filmów o fizyce, wizyty z kamerą w laboratoriach i spotkania z naukowcami. Wszystkie wydarzenia będą miały formę online i są przeznaczone dla każdego bez względu na wiek. 

Czytaj więcej
Krótkotrwałe zjawiska świetlne (ang. TransientLuminous Event - TLE)

Misja TARANIS - w poszukiwaniu kosmicznych elfów, trolli i krasnali 

Francuski Mikrosatelita Taranis zbada tajemnicze rozbłyski powstające w wysokich partiach atmosfery ziemskiej. Specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk wyposażyli go w układ zasilacza będącego częścią systemu MEXIC koordynującego pracę najnowocześniejszego zestawu urządzeń do badania krótkotrwałych zjawisk świetlnych TLE (Transient Luminous Event). Satelita zostanie wyniesiony na niską orbitę ziemską we wtorek, 17 listopada 2020 r. 

Czytaj więcej
Widok na Ostra Bramatoppen przez lodowiec Stor,  Spitsberegn, podczas wyprawy badawczej w 2015 r.

Lodowce na Spitsbergenie topnieją

Lodowce pokrywające około 60% archipelagu Svalbard od lat 80. systematycznie topnieją. „Jeśli ocieplenie utrzyma się na obecnym poziomie, niezwykle trudno będzie uniknąć dalszej utraty masy lodowców Svalbardu” – komentują naukowcy w artykule, który właśnie ukazał się na łamach Nature Communications. Wśród autorów artykułu jest dr Bartłomiej Luks z Instytutu Geofizyki PAN.

Czytaj więcej
Trójka uśmiechniętych naukowców: Aleksandra Pękowska, Agnieszka Dobrzyń i Szymon Toruńczyk

Grupowe testowanie na koronawirusa dzięki naukowcom PAN

Jeden test, a sprawdzamy nim 10 osób. To możliwe dzięki procedurom opracowanym przez Instytut Biologii Doświadczalnej PAN. Metoda pozwala oszczędzać czas i pieniądze. Daje szansę przebadania wszystkich Polaków na obecność SARS-CoV-2. Jak ją wdrożyć? Opowiada kierownik projektu prof. Agnieszka Dobrzyń.

Czytaj więcej

Zmarł prof. Jerzy Jankowski

18 sierpnia zmarł prof. Jerzy Jankowski – wybitny geofizyk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, wieloletni dyrektor oraz przewodniczący rady naukowej Instytutu Geofizyki PAN.

Czytaj więcej
Naukowiec na poligonie ogląda grafikę z symbolami toksycznych substancji

Nowa metoda oczyszczania powietrza z toksyn

Instytut Chemii Fizycznej PAN opracował tani i efektywny związek chemiczny zdolny oczyszczać powietrze z różnych toksyn. Wynalazek można potencjalnie zastosować na filtrach zakładów przemysłowych, a także w maskach przeciwgazowych czy strojach ochronnych w fabrykach.

Czytaj więcej
Zdjęcia Słońca z sondy Solar Orbiter, na których widać mini-rozbłyski

Przełomowe zdjęcia Słońca z sondy Solar Orbiter

Nasza gwiazda jeszcze nigdy nie była fotografowana z tak bliska. Wystrzelona w lutym sonda podleciała do niej na niewielką – w skali kosmicznej – odległość 77 mln km. Dzięki temu naukowcy po raz pierwszy dostrzegli tajemnicze mini-rozbłyski. W misji uczestniczy Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Czytaj więcej