ExoMars na orbicie

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe
Wizualizacja Trace Gas Orbiter na Marsie. Źródło: http://www.esa.int/
Wizualizacja Trace Gas Orbiter na Marsie. Źródło: http://www.esa.int/

Sonda ExoMars rozpoczęła podróż na Czerwoną Planetę. Wystrzelona z kosmodromu Bajkonur 14 marca 2016 r. dotrze na miejsce po 7 miesiącach lotu. Na pokładzie znajdują się lądownik Schiaparelli oraz orbiter TGO (Trace Gas Orbiter).

Rozdzielenie lądownika i orbitera nastąpi 16 października, w odległości 900 000 km od planety. 19 października lądownik Schiaparelli przeprowadzi szereg badań środowiska planety, np. zmierzy pola elektryczne na powierzchni Marsa, które w połączeniu z wynikami badań koncentracji pyłu w atmosferze rzucą nowe światło na rolę sił elektrycznych dotyczącą burzy piaskowych. Tego samego dnia orbiter wejdzie w eliptyczną orbitę Marsa by rozpocząć badanie polegające na analizie rzadkich gazów w atmosferze. Naukowców najbardziej interesuje zawartość metanu, który na Ziemi oznacza aktywne procesy geologiczne lub biologiczne. TGO sfotografuje także elementy powierzchni marsjańskiej, które mogą być związane ze źródłami gazowymi (np. wulkanami) oraz mogące skrywać złoża wody w postaci lodu. Obydwie te informacje mogą wpływać na wybór miejsca lądowań przyszłych misji.

ExoMars jest inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej i Roskosmosu. W ramach projektu zaplanowano 2 misje na Marsa, kolejna zaplanowana jest na maj 2018 roku.

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) uczestniczą w naukowej części misji oraz wzięli udział w przygotowaniu jednego z instrumentów pracujących na TGO - kamery CaSSIS.

Źródło fotografii: http://www.esa.int/