Superkomputer z  PCSS  w  walce z pandemią

Moc obliczeniowa superkomputera „Eagle” została wykorzystana do weryfikacji modelu prognozującego rozwój pandemii Covid-19. Na tym polegała współpraca PCSS afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN z brytyjskimi parterami w ramach projektu VECMA. Wyniki współpracy opisuje „Nature Computational Science”.

Czytaj więcej
Ścisłe centrum Warszawy widziane z lotu ptaka

Chaos przestrzenny w Polsce kosztuje ponad 80 mld rocznie

Brak planów miejscowych – to jedno ze źródeł kryzysu. Połowa inwestycji w naszym kraju jest lokalizowana na podstawie tzw. wuzetek, czyli administracyjnych decyzji o warunkach zabudowy. Jak zapanować nad tym chaosem? Prezentujemy rekomendacje Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Prezydium PAN.

Czytaj więcej

Robot-ryba pływa napędzany sztuczną krwią

Silikonowy robot wygląda i zachowuje się jak skrzydlica. Nie ma jednak tradycyjnych baterii. Napędza go krążący w jego ciele płyn magazynujący energię. Swoje innowacyjne urządzenie opisali na łamach „Nature” naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Cornella.

Czytaj więcej

Zaskakujące wyniki badań właściwości stetoskopów

Stetoskop – wydawałoby się, że jedno z najprostszych urządzeń diagnostycznych – działa inaczej, niż sądzono. – Trzeba poprawić informacje, jakie od dawna powtarzane są w podręcznikach dla lekarzy – mówi akustyk dr inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, który pracuje wraz z zespołem nad nowoczesnym cyfrowym narzędziem. Zbadał też właściwości tradycyjnych akustycznych stetoskopów. Wyniki okazały się zaskakujące.

Czytaj więcej

Nanorurki, czyli dr Siuzdak prąd ze Słońca

Gdyby ścianę wykonano z tytanu najeżonego milionami nanorurek, mogłaby ona sama oczyszczać się pod wpływem światła. Taki materiał można też wykorzystać jako elektrodę w ogniwach, które pozwalają przekształcać światło słoneczne na prąd. W ten sposób można też budować czujniki medyczne. Nanorurki dwutlenku tytanu wytwarza i modyfikuje dr Katarzyna Siuzdak z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.

Czytaj więcej

Polish Scientific Networks: Science & Business

Ruszyły zapisy na drugą edycję konferencji Polish Scientific Networks poświęconej współpracy nauki z biznesem, która odbędzie się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2016 r. we Wrocławiu. Jej organizatorami są Akademia Młodych Uczonych, Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konferencja odbędzie się w kampusie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Czytaj więcej
Forum Młodych Mistrzów

Forum Młodych Mistrzów - nagrody dla młodych naukowców z PAN

29 stycznia 2016 r. minister Anna Streżyńska wręczyła nagrody laureatom sesji „Forum Młodych Mistrzów – ekonomiczne aspekty informatyzacji państwa”. Uroczystość wręczenia nagród, przyznanych podczas XXI Forum Teleinformatyki, odbyła się w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji. Nagroda główna została przyznana Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów za wynik badań dotyczących taksonomii walut kryptograficznych (tzw. kryptowaluty) i odebrana przez nadzorującego ten projekt p. Michała Grelę i przez kierującego Centrum dr. Kamila Kuleszę.

Czytaj więcej