Satelita Heweliusz wyrusza w Kosmos

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe
Satelita Heweliusz wyrusza w Kosmos

Centrum Badań Kosmicznych PAN zakończyło wszystkie testy Heweliusza. 3 sierpnia 2014 r. wyleci z Warszawy na chiński poligon Taiyuan. A stamtąd 19 sierpnia rakieta wyniesie go w Kosmos. Heweliusz to drugi polski satelita naukowy. Dołączy on do znajdującego się już w przestrzeni kosmicznej satelity Lem. Razem będą prowadzić pomiary najjaśniejszych gwiazd w ramach naukowego programu BRITE.

– Projekt BRITE to przykład na to, że polscy naukowcy mogą z sukcesami współpracować z międzynarodowymi zespołami badawczymi, prowadzić przełomowe badania i wdrażać najnowsze technologie. W Europie udało się stworzyć dobre warunki do rozwoju badań. Unia Europejska na naukę w najbliższych latach przeznacza ok. 80 mld euro w programie Horyzont 2020. Polscy naukowcy nie powinni mieć kompleksów, by sięgać po te pieniądze i uczestniczyć w międzynarodowych projektach – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena-Kolarska-Bobińska.

Lem i Heweliusz to tzw. nanosatelity, czyli obiekty o bardzo małych rozmiarach. Na skonstruowanie obu satelitów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14 mln zł. Zbudowane zostały w ramach programu BRIght Target Explorer Constellation – BRITE, przez naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. W 2010 r. ich nazwy wybrali internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronach resortu nauki.

Pierwszy polski satelita naukowy Lem jest w kosmosie już od 21 listopada 2013 r. Dzięki pracy satelitów, naukowcy otrzymają informacje o wewnętrznej budowie gwiazd i o szczegółach procesów fizycznych zachodzących w ich wnętrzu, np. reakcjach termojądrowych, mieszaniu materii, transporcie energii z centrum ku powierzchni przez konwekcję i promieniowanie.

Więcej na stronie: http://www.brite-pl.pl/

01.08.2014

Źródło: materiały informacyjne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego