Koronawirusy u zwierząt

„Od kilkudziesięciu lat, co ok. dziesięć lat, pojawia się nowy zoonotyczny koronawirus, który jest zdolny do przekroczenia barier gatunkowych. Ten koronawirus staje się przyczyną poważnych zachorowań ludzi” – prof. Zygmunt Pejsak na posiedzeniu Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN mówił o chorobach koronawirusowych znanych w weterynarii. Nagranie z wykładu można obejrzeć na kanale PAN na YouTubie.

Czytaj więcej
Dwie statuetki w kształcie kropel wody

Nagrody IAHR dla Bulwarów Wiślanych w Warszawie i Kanału Augustowskiego wręczone

Bulwary Wiślane w Warszawie i Kanał Augustowski zostały nagrodzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych IAHR. To najważniejsze wyróżnienie hydrologiczne w Europie. Nagrody dla innowacyjnego przedsięwzięcia hydrologicznego (bulwary) i dla dziedzictwa wodnego (kanał) ogłoszono 18 lutego podczas szóstego europejskiego kongresu IAHR zorganizowanego przez Polską Akademię Nauk (PAN) i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW).

Czytaj więcej

Mój doktorat w 180 sekund po francusku

Na swój występ w języku francuskim uczestnicy mają 3 minuty z zegarkiem w ręku, posługiwać się mogą tylko jednym slajdem. Konkurs „Mój doktorat w 180 sekund” jest skierowany do doktorantów działających w różnych dziedzinach nauki. Partnerem wydarzenia jest Polska Akademia Nauk. Zgłoszenia do 19 lutego.

Czytaj więcej

Wyzwania medycyny regeneracyjnej. Podsumowanie webinarium

Czym jest eksperyment leczniczy? Skuteczność których terapii komórkowych potwierdzono dotychczas naukowo? Na co powinni zwrócić uwagę pacjenci poszukujący ratunku w tzw. terapiach komórkami macierzystymi? Między innymi na te pytania odpowiedzi udzielili naukowcy, prawnicy i bioetycy podczas webinarium poświęconego medycynie regeneracyjnej, zorganizowanego przez Polską Akademię Nauk i Komitet Biotechnologii PAN.

Czytaj więcej

O obojętności i empatii w świecie zwierząt

„Żadna społeczność nie przetrwałaby bez empatii, a więc bez umiejętności współodczuwania” – pisze dr Dorota Sumińska w swoim artykule „Obojętność. Choroba czy norma?”. Tekst ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu PAN „Academia”.

Czytaj więcej

Warsztaty ERC z Key Innovations

Polscy naukowcy planujący ubiegać się o granty ERC, m.in. Starting lub Consolidator, będą mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w nadchodzących warsztatach, które poprowadzi Key Innovations. Bezpłatne szkolenie ERC, organizowane przez Biuro Doskonałości Naukowej PAN, zaplanowano na początek grudnia 2020 roku.

Czytaj więcej

Wygraj naukową wyprawę na Spitsbergen. Konkurs „Misja Polarna”

Marzysz o podróży życia na koniec świata? Startuje „Misja Polarna”, czyli konkurs dla młodych odkrywców z naukowym zacięciem. Nagroda to wakacyjny pobyt w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy przedstawić swój projekt badawczy lub innowacyjny dotyczący obszarów polarnych.

Czytaj więcej

Konkurs na projekt bibliotecznego muralu

Dokładnie 425 lat skończy w przyszłym roku Biblioteka Gdańska PAN. Z tej okazji ogłosiła konkurs na projekt muralu, który będzie nawiązywać do historii Gdańska i bogatych zbiorów bibliotecznych. Konkurs ma charakter otwarty i trwa do 30 listopada 2020 r.

Czytaj więcej

Skąd bierze się w nas obojętność?

O możliwych źródłach obojętności w najnowszym numerze magazynu PAN „Academia” opowiada popularny psycholog i psychoterapeuta, Wojciech Eichelberger. W tekście “Ciszej jedziesz, dalej zajedziesz” podkreśla, że najczęściej obojętność spowodowana jest lękiem, cierpieniem lub lenistwem. Poniżej prezentujemy najciekawsze fragmenty wywiadu.  

Czytaj więcej
Grafika projektu Noc Naukowców z EIT Food organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN

Noc Naukowców w Olsztynie

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców. Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie przygotowali serię 15 wykładów w ramach projektu EIT Food, podczas których poruszą najciekawsze zagadnienia dotyczące żywienia i zdrowia człowieka. Wydarzenia w ramach Nocy Naukowców są bezpłatne i przeznaczone dla młodzieży szkolnej. 

Czytaj więcej