Europejskie Dni Archeologii 2021

Interaktywne warsztaty pisania hieroglifów i archeologia muzyki przenosząca współczesnych słuchaczy do czasów starożytnych to niektóre z propozycji, jakie przygotował Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN na Europejskie Dni Archeologii. Spotkania odbędą się od 18 do 20 czerwca.

Czytaj więcej

Konferencja „Jakość w medycynie w Polsce i na świecie trendy i perspektywy”

Od 14 do 16 czerwca odbywa się 3. międzynarodowa konferencja „Jakość w medycynie w Polsce i na świecie – trendy i perspektywy”. W wydarzeniu organizowanym przez Stację Naukową PAN w Paryżu wzięli udział prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN i dr Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy wchodzą w skład zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Czytaj więcej

11. Warszawski Piknik Archiwalny

„Bez kobiet nie ma historii” – pod takim hasłem od 9 do 12 czerwca odbędzie się 11. Warszawski Piknik Archiwalny. Impreza startuje w Międzynarodowy Dzień Archiwów. Wydarzenie organizują Archiwum PAN w Warszawie, Polskie Towarzystwo Archiwalne i Zakład Działalności Pomocniczej PAN.

Czytaj więcej

Testy na COVID-19. Spotkanie z dr. Pawłem Zmorą

Wyniki testów na obecność COVID-19 pozwalają przede wszystkim na ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu. Dostarczają też informacji o ogólnej skali zakażeń i umożliwiają precyzyjne modelowanie rozwoju epidemii. 9 czerwca na spotkaniu online z cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk na pytania o testy będzie odpowiadał dr Paweł Zmora.

Czytaj więcej

Wodór, nowe źródło energii na świecie

O roli wodoru w transformacji energetycznej, jego produkcji i wyzwaniach z nią związanych pisze prof. dr hab. inż. Tadeusz Chmielniak w artykule „Wodór w energetyce” na łamach najnowszego numeru magazynu PAN „Academia”. Autor jest ekspertem ds. energetyki, członkiem rzeczywistym PAN, w latach 2010–2018 przewodniczącym Komitetu Problemów Energetyki PAN. Całe wydanie „Academii” jest dostępne online.

Czytaj więcej

Raport EASAC dot. dekarbonizacji w budownictwie

25% emisji gazów cieplarnianych w Europie pochodzi z budynków. Specjaliści Naukowej Rady Doradczej Akademii Europejskich (EASAC) sugerują fundamentalne zmiany w polityce. Swoje rekomendacje opublikowali w raporcie. PAN jest członkiem EASAC.

Czytaj więcej

425 lat Biblioteki Gdańskiej PAN

To druga, po Bibliotece Jagiellońskiej, najstarsza biblioteka na ziemiach polskich. Założona pod koniec XVI wieku, dziś gromadzi ponad milion pozycji, w tym unikaty. Rocznie korzysta z nich 10 tys. czytelników. Właśnie zaczynają się obchody 425. rocznicy powstania Biblioteki Gdańskiej PAN.

Czytaj więcej

Rejestracja na kongres CEBC

4. Środkowoeuropejski Kongres Biomedyczny jest skierowany do lekarzy klinicystów różnych specjalności, farmaceutów, farmakologów, biologów, biotechnologów, chemików, toksykologów oraz studentów z obszaru biomedycyny. Odbędzie się w formie online 7-9 czerwca. Trwa rejestracja.

Czytaj więcej

Gospodarcze lekcje z pandemii. Spotkanie z dr. Wojciechem Paczosem

Patrząc na liczby, można uznać, że polska gospodarka w pandemii radzi sobie całkiem dobrze: spadek PKB był niski, nie było masowych bankructw ani wysokiego bezrobocia, nasza waluta pozostaje stabilna. Z drugiej strony w czasie pandemii Polska odnotowała jeden z najwyższych w UE wskaźników „śmierci nadmiarowych”. Polscy uczniowie i uczennice stracili prawie pełen rok nauki szkolnej. O gospodarce w czasie pandemii opowie 26 maja dr Wojciech Paczos na spotkaniu z cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej