Kierzek i Turner uhonorowani Polsko-Amerykańską Nagrodą Naukową

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

kierz tur1foto: Jakub Ostałowski

Badacze RNA – prof. Ryszard Kierzek z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i prof. Douglas H. Turner z Uniwersytetu w Rochester – odebrali we wtorek w Warszawie Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową przyznawaną wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Amerykańskie Stowarzyszenie na rzecz Postępu Nauk (AAAS).
 
Profesorowie Kierzek i Turner zostali wyróżnieni za badania właściwości termodynamicznych, biologicznych i strukturalnych kwasu rybonukleinowego (RNA) oraz syntezy chemicznej RNA. Dyplomy wręczyli laureatom prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, oraz dr E. William Colglazier, redaktor naczelny prestiżowego kwartalnika Science & Diplomacy wydawanego przez AAAS.
 
Dr Colglazier zaznaczył, że Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa „To sposób inspirowania przyszłych pokoleń, pokazywania im, że najlepszym sposobem na postęp w różnych dziedzinach nauki jest współpraca międzynarodowa, znajdowanie najlepszych partnerów naukowych – gdziekolwiek tylko są, na całym świecie”.
 
– Jeden z naszych laureatów jest ekspertem w dziedzinie termodynamiki, a drugi w dziedzinie chemii organicznej – mówił prof. Maciej Żylicz. – Od wielu lat świetnie się uzupełniają na polu naukowym, tworząc nową jakość.
 
Naukowcy rozpoczęli współpracę ponad 30 lat temu. Dzięki wynikom ich badań możliwe stało się przewidywanie struktury dowolnego RNA na podstawie jego sekwencji. Badania profesorów pozwoliły określić termodynamiczne reguły fałdowania RNA i obecnie metoda ta jest używana przez większość grup zajmujących się RNA.
 
Prof. Ryszard Kierzek obecnie jest kierownikiem Zakładu Chemii i Biologii Strukturalnej Kwasów Nukleinowych w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Zajmuje się chemią bioorganiczną i biologią strukturalną RNA. W swoich badaniach wykorzystuje wiedzę z zakresu chemii, biologii, termodynamiki, bioinformatyki oraz struktury RNA do modulacji aktywności biologicznej RNA skorelowanych z chorobami człowieka.
 
Prof. Douglas H. Turner pracuje na Wydziale Chemii na Uniwersytecie w Rochester. Jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie biofizyki RNA, w szczególności w zakresie termodynamiki RNA – parametrów wykorzystywanych do przewidywania fałdowania RNA znanych jako reguły Turnera.
 
Polsko-Amerykańska Nagroda Naukowa została ustanowiona w 2013 roku. Jest przyznawana co dwa lata. Laureatami pierwszego konkursu zostali prof. Mariusz Jaskólski i dr Alexander Wlodawer za badania w dziedzinie biologii strukturalnej. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 29 wniosków. Wysokość Nagrody wynosi 5 000 USD dla każdego z laureatów.
 
Uroczystość wręczenia drugiej w historii Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej odbyła się 15 listopada w Pałacu Sobańskich w Warszawie. Podczas uroczystości mowy gratulacyjne skierowali do laureatów Robert Grey, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, oraz Alison Dilworth z Ambasady USA. Laudację wygłosił prof. Andrzej Legocki, który nominował laureatów do konkursu.