Ciemne korytarze, niewyjaśnione historie, mroczne tajemnice…

...bez wątpienia kojarzą się ekscytującą wakacyjną przygodą. W kwietniu podziemia Zamku Książ otworzyły swoje podwoje dla turystów, a IGF PAN przygotował z tej okazji specjalną wystawę edukacyjną.

Malowniczy Książ to nie tylko skomplikowana historia Dolnego Śląska, wspaniała architektura, urzekający krajobraz i dziedzictwo minionych epok. To również miejsce, gdzie od kilkudziesięciu już lat naukowcy śledzą, jak trzęsie się ziemia – zarówno całkiem niedaleko, jak i w różnych, nawet bardzo odległych częściach globu.

Wielu spacerowiczów nie zdawało sobie sprawy, że tu, prawie 50 metrów pod pięknym zamkowym dziedzińcem, od 1970 roku, działa obserwatorium sejsmiczne Instytutu Geofizyki PAN. Uzyskane wyniki rejestracji stacji sejsmicznych wysyłane są do Światowych Centrów Danych.

Otwarcie podziemi dla szerokiej publiczności to dla obserwatorium spore wyzwanie – i nie chodzi tu wcale o skrywanie sekretów słynnego „złotego pociągu”, którego przez jakiś czas w tych okolicach intensywnie poszukiwano, lecz o zapewnienie rzetelności pomiarów, wykonywanych przez czułą aparaturę. Wraz z rozwojem metod sejsmologicznych możemy coraz lepiej poznawać nasze środowisko i korzystać z tej wiedzy do przewidywania ewentualnych zagrożeń.

Podziemia to także świetna okazja, żeby gościom zamku przybliżyć, czym Instytut się m.in. zajmuje. Z ekspozycji ulokowanej w dwóch bocznych komorach, odwiedzający dowiedzą się, dlaczego ziemia się trzęsie, czy trzęsienia ziemi można przewidzieć, i na czym polega praca sejsmologa. Nie zabraknie historii tego miejsca w pigułce, informacji o  sejsmiczności naturalnej,  i tej wywołanej przez człowieka. Korzystając ze specjalnej makiety można zasymulować wstrząsy i zobaczyć jak wygląda ich zapis oraz zagrać w "sejsmiczną jenge". Na turystów czekają tablice, modele, krótkie filmy i ogromna mapa świata, prezentująca 5 największych w historii zarejestrowanych trzęsień ziemi. Warto znaleźć na niej Książ i obejrzeć zapisy tutejszych sejsmometrów, będące śladami wydarzeń odległych o setki tysięcy kilometrów. (tekst i fot. ZKNiE)

Piotr strzelecki 1 2000px

Fot. Piotr Strzelecki / Zamek Książ w Wałbrzychu

zamek tunel (3).JPG

zamek tunel (2).JPG

zamek tunel (1).JPG