Uroczyste sadzenie sakury na znak polsko-japońskiej przyjaźni

Przedstawiciele Polski i Japonii zasadzili symboliczne wiśniowe drzewko (jap. sakura) w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, aby uczcić 100-lecie stosunków dyplomatycznych łączących oba kraje.

Uroczystość miała miejsce 2 września. Zorganizowały ją wspólnie Ogród Botaniczny PAN, Japońskie Stowarzyszenie Sakury i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wybrano szczególnie ozdobną odmianę Kiku-shidare-zakura. Drzewko znalazło się w sąsiedztwie innej sakury, zasadzonej w lipcu przez japońską parę książęcą.

Dyrektor Ogrodu Paweł Kojs podziękował przedstawicielom Stowarzyszenia za to, że zdecydowali się posadzić drzewko w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Wyraził nadzieję, że będzie ono wyrazem chęci pokoju i unikania konfliktów zbrojnych na świecie.

Japońskie motywy w Ogrodzie

Goście zwiedzili najbardziej malownicze zakątki ogrodu. Szczególne zainteresowanie wzbudziła tablica upamiętniająca wizytę noblisty Leo Esakiego. Ten wybitny japoński fizyk i współodkrywca fenomenu tunelowania elektronów odwiedził to miejsce 20 lat temu. Powstawała wtedy Aleja Pamiątkowa 100-lecia Odkrycia Radu i Polonu, na której pierwsze buki sadzili laureaci nagród Nobla z fizyki, chemii  i medycyny z całego świata.

Opieka nad drzewkiem

Zasadzona sakura jest starsza od tej, którą w tej samej części ogrodu umieściła wcześniej japońska para książęca. Ze względu na swój wiek (ok. 10 lat) i okresowe susze trudniej jej się będzie zaadaptować, ale powinno się to udać. Pierwszy rok zadecyduje, czy się przyjęła.

Wiśniowe drzewko będzie codziennie doglądane przez dendrologa, a także nawilżane przy pomocy sztucznej mgły, o czym poinformował zastępca dyrektora ogrodu ds. naukowych Arkadiusz Nowak.

Paweł Kojs przytrzymuje wiśniowe drzewko, wokół uczestnicy uroczystości

Wiceprezes PAN Romuald Zabielski spulchnia ziemię szpadlem

Pamiątkowe zdjęcie przy drzewku, uwagę zwracają kobiety ubrane w kimona

Źródło informacji i zdjęć: Ogród Botaniczny PAN w Powsinie