Zagadka życia na Ziemi. Wyjątkowy wykład w Muzeum Ewolucji w Warszawie

O przypadkowości procesów życia opowie prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Gospodarzem spotkania będzie Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN. 28 listopada (czwartek), godz. 17.00, wstęp wolny!

Uśmiechnięty prof. Robert Hołyst, w tle szklana tafla z równaniami chemicznymi

„Opowiem o tworzeniu porządku w żywych komórkach, przypadkowości procesów życia, a także o ich synchronizacji. Pokażę też, że ewolucja zachodzi niezwykle szybko, gdy podda się żywe organizmy silnemu stresowi” – mówi prof. Robert Hołyst.

„Czas, który pojawia się w moim wykładzie (od nanosekund do godzin) jest daleki od skali czasu interesującej dla paleobiologów. Ale mam wielką nadzieję, że moje przemyślenia będą inspirujące dla tych, których pociąga zagadka istnienia życia na Ziemi” – dodaje naukowiec.

Wykład „Ruch, synchronizacja, życie i ewolucja”

  • 28 listopada 2019 (czwartek), godz. 17.00
  • Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN
  • Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, plac Defilad 1 (wejście od ul. Świętokrzyskiej)
  • Wstęp wolny!

O naukowcu

Prof. Robert Hołyst pracuje w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Prowadzi badania na styku fizyki statystycznej, chemii materiałowej i biologii komórki (zarówno teoretyczne jak i eksperymentalne).

Jest współautorem 260 publikacji naukowych i trzech podręczników z termodynamiki. Opatentował ponad 30 wynalazków i współtworzył trzy spółki wysokich technologii. Współpracował z przemysłem brytyjskim (Unilever), koreańskim (Samsung) i japońskim (Mitsui Chemicals).

Wygłaszał wykłady na renomowanych uczelniach w USA (m.in. Harvard, Yale, Princeton, MIT), w Europie, a także w Kanadzie, Chinach, Japonii, Rosji i Korei Południowej.

Wypromował 22 doktorów i przyjął ponad 30 osób na staże podoktorskie. Ośmiu z jego uczniów jest już profesorami w Polsce, USA i Chinach.

W 1999 roku opłynął na Zawiszy Czarnym przylądek Horn w rejsie na Antarktydę.

Źródło informacji: Instytut Paleobiologii PAN

Zdjęcie: Grzegorz Krzyżewski / Instytut Chemii Fizycznej PAN