Prof. Paweł Rowiński w programie „Porozmawiajmy o… nauce” - podsumowanie

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe
Prof. Paweł Rowiński w programie „Porozmawiajmy o… nauce” - podsumowanie

Wiceprezes PAN, prof. Paweł Rowiński, był gościem programu pt. „Porozmawiajmy o... nauce”, który został wyemitowany 20 stycznia 2016 roku na antenie TVP Warszawa. Prof. Rowiński poproszony został o komentarz do opublikowanego w czasopiśmie „Science” twierdzenia, że ludzkość żyje już w nowej epoce geologicznej – antropocenie.

Wiceprezes PAN powiedział, że sam pomysł nowej epoki nie jest nowy, po raz pierwszy bowiem twierdzenie to padło w roku 2000 z ust Paula Kruzena, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Pan Profesor Rowiński wymienił przesłanki, które upoważniają do stwierdzenia,  że żyjemy w nowej epoce, oraz dodał, że uczeni nie są do końca przekonani do koncepcji antropocenu. Dyskusje dotyczące nowej epoki geologicznej toczą się w związku ze zmianami na Ziemi, które zaszły w ostatnich dziesięcioleciach i które mają bezpośredni związek z działalnością człowieka. Początku tych zmian, a co za tym idzie również antropocenu, upatruje się m.in. w podboju Ameryk przez Europejczyków, wzmożonej urbanizacji, przyroście naturalnym czy początkach prób jądrowych.

Zapytany o ostatni szczyt klimatyczny Wiceprezes PAN odpowiedział, że trudno będzie utrzymać wzrost globalnych średnich temperatur na poziomie poniżej 2°C, niemniej należy podjąć wszelkie działania zmierzające w tym kierunku.