Pożegnanie profesor dr hab. n. med. Ireny Hausmanowej-Petrusewicz

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Odeszła wielka postać polskiej medycyny, a z jej odejściem zamknął się ważny rozdział historii polskiej neurologii. 15 lipca 2015 roku o godzinie 11.00 na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie odbyły się uroczystości związane z pożegnaniem Profesor Ireny Hausmanowej-Petrusewicz, członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk, zmarłej 7 lipca 2015 r.

Uroczystości te miały wspaniałą oprawę. Uczestniczyli w nich, poza najbliższą rodziną, liczni lekarze i uczeni – byli uczniowie i współpracownicy naukowi Pani Profesor, znakomici uczeni reprezentujący polskie uniwersytety medyczne, instytuty naukowe i Polską Akademię Nauk oraz bardzo liczne grono bliskich Jej przyjaciół i znajomych.

Ze Stanów Zjednoczonych przybył Pan Steve Roland reprezentujący swego ojca profesora Lewisa P. Rolanda, z którym Pani Profesor była zaprzyjaźniona i prowadziła wieloletnią współpracę naukową. Reprezentowana też była organizacja pacjentów – Towarzystwo Zwalczania Chorób Nerwowo-Mięśniowych.

Przemawiali:

  • Profesor dr hab. Marek Krawczyk, członek koresp. PAN, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Profesor dr hab. Stanisław J. Czuczwar, członek koresp. PAN, Wiceprezes PAN
  • Profesor dr hab. Anna Kamińska, Kierownik Katedry i Kliniki Neurologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Profesor dr hab. Maria Barcikowska, Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN
  • Profesor dr hab. Przemysław Nowacki, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Neurologicznego
  • Profesor dr hab. Grzegorz Opolski, członek koresp. PAN, Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Profesor dr hab. Karol Modzelewski, członek rzeczywisty PAN
  • Profesor dr hab. Andrzej Kochański reprezentujący Zespół Chorób Nerwowo-Mięśniowych Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
  • Pan Steve Roland w imieniu swego ojca Profesora Lewisa P. Rolanda – wybitnego uczonego amerykańskiego.

List kondolencyjny przesłał m.in. Prof. dr hab. Lucjusz Jakubowski, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.

Osoby przemawiające charakteryzowały wielkie zasługi Pani Profesor, Jej ogromny dorobek naukowy i wkład do wiedzy w zakresie neurologii, a zwłaszcza neuromiologii – w skali międzynarodowej i krajowej. Podkreślano niezwykłą dbałość Pani Profesor o rozwój naukowy młodych lekarzy neurologów i swoich współpracowników, Jej pracowitość, dociekliwość naukową i wizjonerstwo, a także siłę charakteru i odwagę. Wszyscy mówcy podkreślali wielki prestiż i autorytet jakimi cieszyła się Pani Profesor, tak w skali krajowej jak i międzynarodowej.
Wśród współpracowników i lekarzy znana była Jej ogromna troskliwość i dbałość o pacjentów i ich rodziny. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Pani Profesor wykazywała niezwykłą, podziwu godną aktywność naukową do ostatnich dni swego długiego życia. Była i pozostanie znakomitym wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń lekarzy.

Profesor Irena Hausmanowa-Petrusewicz została pochowana w grobie rodzinnym w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

***

Dla przypomnienia i upamiętnienia wizerunku prof. Ireny Hausmanowej-Petrusewicz publikujemy wywiad sprzed pięciu lat udzielony przez Panią Profesor redaktorowi Andrzejowi Wróblewskiemu. Wywiad ukazał się na łamach tygodnika "Polityka" Nr 7 w dn. 13 lutego 2010 roku, str. 90-92.

Wydział V Nauk Medycznych PAN serdecznie dziękuje Jerzemu Baczyńskiemu, redaktorowi naczelnemu "Polityki" za wyrażenie zgody na zamieszczenie tego wywiadu na naszej stronie.

Czytaj: Odkrycia/Poznajemy uczonych/Prof. Irena Hausmanowa-Petrusewicz