6. rocznica startu pierwszego polskiego satelity PW-Sat

13 lutego 2012 roku o godzinie 11:00 z Kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała po raz pierwszy rakieta Vega należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wyniosła na orbitę okołoziemską 9 satelitów, w tym PW-Sata, pierwszego polskiego sztucznego satelitę, zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Czytaj więcej

Naukowcy z PAN i temat medycznej marihuany

Marihuana to nie tylko wszystkim znane THC o działaniu psychotropowym, zawiera ona również w swoim składzie kannabidiol, w skrócie CBD. Specjaliści zajmujący się badaniami nad medyczną marihuaną podkreślają, że strach przed CBD jest nieuzasadniony. Warto zaznaczyć, że ten składnik konopi nie wywołuje tzw. haju oraz nie uzależnia. Ma za to szerokie właściwości lecznicze.

Czytaj więcej

Poland and its European context: Continuity and Change

21 lutego, podczas konferencji zorganizowanej  przez Instytut Filozofii i Socjologii PAN,  przedstawione zostaną najnowsze wyniki Europejskiego Sondażu Społecznego. Będą one dotyczyć zagadnień stratyfikacji społecznej i zaufania w Europie, postaw wobec imigrantów oraz opinii o zmianach klimatycznych.

Czytaj więcej

Dwóch lauretów z PAN w konkursie „Forum Akademickiego”

Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze – to słowa Alberta Einsteina, które przyświecały laureatom konkursu „Forum Akademickiego” na artykuł popularnonaukowy. Wiceminister Sebastian Skuza wręczył dyplomy zwycięzcom XIII edycji konkursu „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”, którego patronem honorowym jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj więcej

Centrum Badań Kosmicznych PAN członkiem konsorcjum Sat4Envi

Polska Agencja Kosmiczna (PAK) wraz z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH zostały członkami konsorcjum, które będzie realizowało projekt "System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku" (Sat4Envi), poinformował PAK.

Czytaj więcej