Ziemia odbiera błyski i ćwierki z kosmosu

– Kosmos do nas mówi – ogłosił David Reitze z LIGO. – Można to wykorzystać m.in. do wyznaczenia stałej Hubble'a, określania pozostałości po zlaniu gwiazd neutronowych, badania pochodzenia układu podwójnego – wyjaśnił prof. Andrzej Królak, szef grupy Polgraw. O pierwszych zarejestrowanych w historii falach grawitacyjnych z układu podwójnego gwiazd neutronowych rozmawiali uczeni podczas konferencji w Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej

Nagroda NCN 2017 dla prof. Anny Brożek, członkini AMU

Prof. Anna Brożek, członek Akademii Młodych Uczonych z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego została uhonorowana Nagrodą Narodowego Centrum Nauki 2017 w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Otrzymała ją za skonstruowanie oryginalnych teorii funkcji zdań pytających i rozkazujących, a także za uzupełnienie historii filozoficznej Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, poprzedzone drobiazgowymi badaniami archiwalnymi.

Czytaj więcej

Kawiarnia Naukowa w Pałacu Staszica. Jak nauka może usprawnić transport?

Nauka (w szczególności matematyka i informatyka) może pomóc rozwiązywać problemy związane z transportem, m.in. redukować korki i liczbę wypadków na drogach. Ruch drogowy w miastach może być modelowany, a warunki transportu optymalizowane. Wraz z pojazdami autonomicznymi (sterowanymi przez programy komputerowe) nadchodzi, a może nadjeżdża, rewolucja w transporcie.

Czytaj więcej

Pałacowe spotkania z muzyką w Jabłonnie

Polska Akademia Nauk Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie zaprasza w niedzielę 15 października 2017 r. o godz. 13.00 na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”. Wystąpi QUARTETTO TEMPESTIVO w składzie Grzegorz Gorczyca – fortepian, Magdalena Szczepanowska – skrzypce, Damian Kułakowski – altówka, Piotr Hausenplas – wiolonczela. Po koncercie (ok. godz. 14.30) odbędzie się spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w ramach cyklu „Pałacowy salon naukowy”. Tytuł wykładu: „Nasz język publiczny”.  Spotkanie poprowadzi red. Małgorzata Kownacka – Polskie Radio. Wstęp wolny.

Czytaj więcej