Długoterminowe stypendia badawcze JSPS

Japońskie Towarzystwo Popierania Nauki (Japan Society for the Promotion of Science – JSPS) wystąpiło do PAN z propozycją skierowania do Japonii młodych uczonych na fundowane przez JSPS długoterminowe (trwające 12-24 miesięcy) stypendia badawcze – JSPS Postdoctoral Fellowship for Foreign Researchers 2019.

Czytaj więcej

Apel dyrektorów instytutów PAN o odrzucenie mowy nienawiści

Ponad 50 dyrektorów instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk podpisało się pod listem otwartym napisanym po zabójstwie Pawła Adamowicza. Naukowcy apelują do polityków i innych uczestników życia publicznego „o odrzucenie mowy nienawiści, która wywiera destrukcyjny wpływ na ludzką świadomość i pobudza do przemocy”.

Czytaj więcej

Stanowisko PAN w sprawie masowego odstrzału dzików

„Z punktu widzenia ASF, redukcja populacji dzików powinna być tylko jednym z działań zamierzających do zahamowania rozprzestrzenienia ASF. Jedynie ok. 5% odstrzelonych dzików miało kontakt z wirusem ASF. Odsetek ten jest znacznie wyższy wśród padłych dzików (80%)…” – piszą w stanowisku dotyczącym masowego odstrzału dzików przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej

List otwarty środowiska naukowego w sprawie redukcji populacji dzików

„Apelujemy o natychmiastowe cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików i wdrożenie alternatywnych działań na bazie wiedzy naukowej i eksperckich opinii (ukierunkowanych na rzeczywisty mechanizm roznoszenia ASF związany z udziałem człowieka), mających na celu wstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby w Polsce. Zgłaszamy jednocześnie swoją gotowość do udziału w pracach dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa” – piszą naukowcy z PAN w liście do premiera RP.

Czytaj więcej