Instytut Geofizyki PAN na Festiwalu Nauki w Jabłonnie

„Sapere aude” – czyli „Miej odwagę wiedzieć” – pod tym hasłem już po raz 22 w pięknym, pałacu w podwarszawskiej Jabłonnie odbył się Festiwal Nauki. Atrakcji nie zabrakło – zapewniały je instytuty PAN, uczelnie, lokalne stowarzyszenia i firmy. I jak co roku, w klasycystycznych wnętrzach, wśród napoleońskich strojów, robotów, drukarek 3D, warsztatów telewizyjnych i pokazów udzielania pierwszej pomocy, Zakład Badań Polarnych i Morskich IGF PAN zgromadził przy swoim stoisku tłumy odwiedzających.

Czytaj więcej

Noc Naukowców Fusion Night 2018 w Olsztynie

Najważniejszą imprezę popularno-naukową Europy – Noc Naukowców – już piąty raz zorganizował w stolicy Warmii i Mazur Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Przez ponad 10 godzin kilkudziesięciu uczonych niestrudzenie przekonywało, że nauka jest nie tylko świetną zabawą, ale też niezwykle ważną częścią naszego codziennego życia. 

Czytaj więcej

Forum Akademii Nauk krajów Grupy Wyszehradzkiej

W dniach 11-13 września 2018 r. delegacja Polskiej Akademii Nauk pod przewodnictwem prezesa prof. Jerzego Duszyńskiego wzięła udział w dorocznym Forum Akademii Nauk Grupy Wyszehradzkiej w tym roku zorganizowanym przez Czeską Akademię Nauk w Liblicach k/Pragi.

Czytaj więcej

VIII Europejskie Forum Nowych Idei EFNI

Dyrektor Biura Promocji Nauki PolSCA –  dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech uczestniczyła w VIII Europejskim Forum Nowych Idei – EFNI  zorganizowanym w Sopocie, w dniach 26-28 września 2018 r. Brała udział w panelu „Polscy liderzy zmian – jak Polacy pchną świat do przodu w XXI wieku?”. Patronat merytoryczny nad panelem sprawowała Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, a partnerem panelu był Citi Handlowy.

Czytaj więcej

Festiwal wody relacja z konferencji

O wodzie mówi się przede wszystkim wtedy, gdy jej brakuje lub kiedy jest zanieczyszczona. Jej dostępność bierze się za pewnik, nieracjonalne gospodarowanie jej zasobami może jednak sprawić, że w niedalekiej przyszłości stanie się dobrem luksusowym. Przewiduje się, że w 2050 roku aż 7 miliardów ludzi może doświadczyć braku wody. Eksperci różnych dziedzin spotkali się, żeby debatować, jak zapobiec takiemu scenariuszowi.

Czytaj więcej