
Pamięć jako wyzwanie i zobowiązanie. O twórczości Martina Pollacka
PAN Stacja Naukowa w Wiedniu zaprasza na wykład w języku polskim.
PAN Stacja Naukowa w Wiedniu zaprasza na wykład w języku polskim.
Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do Nagrody Kryształowej Brukselki 2018 za wybitne osiągnięcia w realizacji projektów programów ramowych w kategorii – Nagroda indywidualna.
Prastare zamczysko, pochodzące prawdopodobnie z czasu przed założeniem Państwa Polskiego, zbadają naukowcy w województwie świętokrzyskim. Grodzisko zlokalizowane jest w Śladkowie Małym, w gminie Chmielnik.
Mamy przyjemność poinformować, że 9 kwietnia, przy ul. Wałowej 15 został odsłonięty pomnik pierwszego powojennego dyrektora PAN Biblioteki Gdańskiej dr. Mariana Pelczara.
W dniu 20 marca 2018 roku Polska Akademia Nauk gościła ekspertów ds. badań, innowacji i polityki naukowej.
W marcowym numerze magazynu Science ukazała się praca, zatytułowana: ”Precursors of logical reasoning in preverbal human infants", której współautorem jest doktorant Instytutu Nenckiego - mgr Ryszard Cetnarski z Pracowni Neurobiologii Widzenia, kierowanej przez Prof. Wiolettę Waleszczyk.
W kwietniowym numerze czasopisma Cell ukazała się praca, zatytułowana: „Machine Learning Identifies Stemness Features Associated with Oncogenic Dedifferentiation”, której współautorką jest prof. Bożena Kamińska, kierownik Pracowni Neurobiologii Molekularnej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
Konferencja odbędzie się 24-26 września 2018 w Centrum Nowych Technologii UW.
Leśnicy z puszczańskich nadleśnictw w 2018 r. będą odbudowywać drzewostany, które "uległy rozpadowi po katastrofalnej gradacji kornika drukarza w ostatnich latach". Naukowcy alarmują i wzywają, żeby działań tych natychmiast zaprzestać.
Reakcje polskiego społeczeństwa wobec Zagłady Żydów - od niesienia im pomocy, poprzez bierność aż po szmalcownictwo i zbrodnie - były tematem debaty, która odbyła się w środę w Warszawie. W dyskusji wzięli udział m.in. naukowcy IPN i Centrum Badań nad Zagładą Żydów.