Kleine Kulturgeschichte Polens. Vom Mittelalter bis zum 21. Jahrhundert

Nadrzędna kategoria: Media

Prof. Christoph Augustynowicz (Uniwersytet Wiedeński) „Kleine Kulturgeschichte Polens. Vom Mittelalter bis zum 21. Jahrhundert“ (Krótka historia kultury polskiej. Od średniowiecza do XXI wieku). Wykład i prezentacja książki w języku niemieckim w ramach cyklu „Wykłady Kopernikańskie”.

Data i godzina: 28 marca 2017, godz. 18:30
Miejsce: Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego
Wstęp wolny

Niniejsza historia kultury wykracza poza powszechnie znaną tradycję, lokującą Polskę na obrzeżach Europy, w cieniu Rosji. Przełamuje ona również stereotypowy obraz kraju, częsty w polskiej historiografii, jako zorientowanego wyłącznie na zachód. Zamiast tych schematów Christoph Augustynowicz oferuje nam szeroki wgląd w różnorodne media kultury wysokiej, poczynają od różnorakich gatunków literackich, a także sztuki przedstawiającej, architekturę i muzeologię po muzykę oraz film.
Struktura książki ma chronologiczny układ. Począwszy od kultury tworzonej w zależności od średniowiecznych dynastii i feudalno-zdecentralizowanej arystokracji nowożytnej, autor prowadzi nas przez kulturę występującą jako substytut dla braku państwowej polityki w ciągu wieku XIX pod zaborami i Wielkiej Emigracji. Na zakończenie zostaje opisana historia kultury Polski w XX i XXI wieku, przede wszystkim po roku 1945, zarówno w czasie rządów komunistycznych, jak i w dobie transformacji systemowej.

Prof. Christoph Augustynowicz
Ur. w roku 1969 w Wiedniu. Od roku 1988 studiował historię i slawistykę (rusycystyka) w Wiedniu oraz Wołgogradzie. Od roku 1994 został zatrudniony w Instytucie Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Wiedeńskim, w roku 1997 obronił doktorat, a w roku 2007 habilitował się. Od sierpnia 2007 roku jest profesorem nadzwyczajnym, prowadzącym regularnie badania i gościnne wykłady w Polsce. Od marca 2016 roku rzecznik kolegium doktoranckiego ,,Galizien und sein multikulturelles Erbe”. Od 1 października 2016 roku jest prodziekanem Wydziału Historii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Więcej informacji na:
http://www.viennapan.org/Einladungen_2017/Einladung_28_03_2017.pdf


Zgłoszenia prosimy kierować na talik@viennapan.org

PAN Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25
1030 Wien
Telefon: +43 1 713 59 29
Fax: +43 1 713 59 29 550
E-mail: office@viennapan.org
www.viennapan.org