Polska Akademia Nauk na 4 Polsko-Francuskim Forum Nauki i Innowacji

Nadrzędna kategoria: Media

12 czerwca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w ramach obchodów 60 lat Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się czwarte Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji.

Wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 200 naukowców z Polski i Francji zostało podzielone na dwie debaty: "Bilans i perspektywy współpracy polsko-francuskiej w obszarze nauki w latach 2013-2018" oraz "Człowiek i maszyna": kompetencje jutra i etyka naukowa jako wyzwania w przyszłości.

Debata, w której uczestniczyli: prof. Jerzy Duszyński, Prezes PAN; prof. Jan Krysiński, były rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Claudine Kieda, przedstawiciel CNRS i Marcin Mońko z ERC dotyczyła wyzwań i strategii rozwoju współpracy polsko-francuskiej oraz perspektyw współpracy naukowej z europejskimi partnerami, zintensyfikowania mobilności badaczy i podniesienia poziomu doskonałości naukowej w kontekście współpracy międzynarodowej.

Prezes PAN wyraził satysfakcję z ponad 60-cio letniej współpracy PAN z CNRS i podkreślił konieczność wzmacniania kontaktów naukowych między uczonymi  pracującymi w PAN i CNRS. „Po 60 latach można zadać sobie pytanie, czy ta współpraca wciąż ma sens, czy jest w niej energia?. Wiemy że tak, a świadczą o tym podejmowane wciąż nowe inicjatywy realizowane wspólnie przez obie instytucje” – powiedział prof. Duszyński. Wśród nowych inicjatyw  wymienione zostały m.in.  wspólne warsztaty naukowe dla młodych i bardziej doświadczonych naukowców  oraz  współorganizowane w tym roku seminarium które odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach w ramach 24 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu /COP24/.

Profesor Duszyński wspomniał również, że oba kraje łączą nie tylko sukcesy, ale i wspólne wyzwania. Wśród nich jest m.in. problem  zbyt niskiej liczby kobiet realizujących badania naukowe,  jak i duża koncentracja środowiska naukowego w stolicach obydwu krajów. Profesor Duszyński wspomniał również, że należy bardziej motywować naukowców do wyjazdów zagranicznych (60% naukowców z Polski nigdzie nie wyjeżdża i nie ma w  karierze naukowej wskazanego uczestnictwa w żadnym spotkaniu międzynarodowym, nie mówiąc już o dłuższych stażach naukowych.  Nasi naukowcy powinni wyjeżdżać do  najlepszych laboratoriów, do naukowców realizujących granty ERC oraz zapraszać najlepszych uczonych do polskich laboratoriów i korzystać z ich doświadczenia. Prezes PAN wskazał również na bezwzględną potrzebę zwiększania publikowanych prac naukowych w najlepszych czasopismach, doceniając ważność  wkładu wszystkich osób realizujących badania i przyczyniających się do powstania publikacji.

Polska Akademia Nauk na 4 Polsko-Francuskim Forum Nauki i Innowacji.jpg

Od lewej: prof. Jerzy Duszyński, Prezes PAN; prof. Claudine Kieda, przedstawiciel CNRS; prof. Jan Krysiński, były rektor Politechniki Łódzkiej; Marcin Mońko z ERC; Agnieszka Stefaniak-Hrycko, Kierownik Pionu Programów dla Naukowców NAWA.