Jubileuszowe lato z nauką

Dlaczego wszechświat się rozszerza? Jak zachować różnorodność świata dzięki bankom genów? Czy przyrodę da się wycenić jak sztukę? Odpowiedzi na te i inne pytania zdobędziecie podczas Letnich Spotkań z Nauką.

Czytaj więcej

Cztery miesiące wsparcia. Jak PAN pomaga Ukrainie

Dziś mijają cztery miesiące od ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Od tego czasu kilka milionów obywateli Ukrainy musiało opuścić swoje domy. Wielu z nich, szczególnie kobiety z dziećmi, uciekło za granicę, w tym do Polski. Jakiego wsparcia udzieliła im dotychczas Polska Akademia Nauk?

Czytaj więcej

Relacja z jubileuszu PAN

70. rocznicę powołania Polskiej Akademii Nauk świętowano w Ogrodzie Botanicznym. Otwarto aleję poświęconą wybitnym postaciom nauki oraz wystawę plenerową o dziejach Akademii. Zgromadzeni goście wysłuchali także wykładu o marce PAN, koncertu fortepianowego oraz przemówień i gratulacji. 

Czytaj więcej

Przyszłość ukraińskiej nauki

W magazynie Science ukazał się editorial prezesów Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Amerykańskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Nauk. Z inicjatywy PAN prezesi najważniejszych akademii naukowych spotkali się w Warszawie i wspólnie uzgodnili 10-punktowy plan działania na rzecz odbudowy nauki w Ukrainie. Zachęcamy wszystkie instytucje naukowe do działania zgodnie z tym planem na rzecz ukraińskiej nauki.   

Czytaj więcej

70 lat minęło… jubileusz Polskiej Akademii Nauk

Zrzeszamy wybitnych uczonych, prowadzimy strategiczne badania i pomagamy lepiej zrozumieć świat. Od 70 lat działamy na rzecz rozwoju nauki, ustanawiamy najwyższe standardy jakości badań i norm etycznych, mówimy o rzeczach ważnych dla naukowców i obywateli.

Czytaj więcej