Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury

Naukowe Osiągnięcie Roku. Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury - wyrózniono 4 zespoły z Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Jerzy Dzik i dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN NAJSTARSZY LATAJĄCY GAD

Nazywa się Ozimek volans. Ma około 230 mln lat. I potrafi latać. Znaleziono go we wsi Krasiejów. To było największe latające zwierzę triasu, czyli pierwszego okresu ery dinozaurów. Choć miało skrzydła i długą szyję, to nie było bliskim kuzynem ani pterozaurów, ani tanystrofów. Zdaniem naukowców należało do rzadko spotykanej grupy gadów latających. Do tej pory znany był tylko jeden jej przedstawiciel: szarowipteryks.

Prof. Andrzej Królak z Polskiej Akademii Nauk wraz z polskim i międzynarodowym zespołem naukowców ZMARSZCZKI CZASOPRZESTRZENI

Po raz pierwszy zauważono fale grawitacyjne. Dwa detektory - jeden w Luizjanie, drugi w Waszyngtonie - równocześnie zarejestrowały sygnał fal grawitacyjnych, który pochodził ze zderzających się układów dwóch czarnych dziur. To potężne zderzenie miało miejsce ponad 1 mld lat temu, ale fala grawitacyjna dotarła do Ziemi dopiero w zeszłym roku.

Prof. Józef Kazimierczak i dr hab. Barbara Kremer z Instytutu Paleobiologii PAN NAJSTARSZE ORGANIZMY EUKARIOTYCZNE

Organizmy eukariotyczne to takie, które posiadają jądra komórkowe. Zespół paleobiologów z PAN udowodnił, że są one starsze o blisko miliard lat, niż sądzono do tej pory. Odkryto, że organizmy takie pojawiły się już około 2,8 mld lat temu (a nie jak sądzono, ok. 1,8 mld lat). Szczątki tych mikroglonów znaleziono w RPA.

Prof. Edward Darżynkiewicz i prof. Jacek Jemielity z FUW z zespołem BADANIA NAD MRNA

Modyfikacje kwasu rybonukleinowego mRNA, które udały się polskim naukowcom z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zwiększyły jego trwałość i produktywność. Dzięki temu możliwe stanie się wykorzystanie mRNA w przeciwnowotworowych szczepionkach lub terapiach genowych, które będą skuteczniejsze niż obecnie testowane.

Prof. Wojciech Czechowski z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z zespołem UNIKALNY KOPIEC MRÓWEK

Ten kopiec miliona mrówek odkryto w bunkrze byłego radzieckiego Obiektu Specjalnego 3003 Templewo w powiecie międzyrzeckim. Mrówki ćmawe żyją tam w izolacji, ciemności i zimnie. Nie rozmnażają się, nie mają czym się wyżywić. Egzystują na granicy śmierci. Obok kopca znaleziono też cmentarzysko mrówek, w którym szacuje się, że leży ponad 2 mln osobników. A więc ten przedziwny kopiec działa od wielu lat.

Żródło: National Geographic Polska