Kandydaci z szansami na granty ERC trenowali przed rozmowami w Brukseli

Nadrzędna kategoria: Media

Paneliści i laureaci grantów ERC, eksperci, a także stypendyści Instytutu Studiów Zaawansowanych PIASt wzięli udział w panelach próbnych zorganizowanych przez Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN. Celem było przeszkolenie trzech młodych doktorów – prawnika, fizyka i chemika – którzy przeszli do drugiego etapu starań o europejskie finansowanie z European Research Council. Rozstrzygające wystąpienia przed panelistami w Brukseli odbędą się jeszcze w czerwcu.

W ramach grantu Starting ERC do zdobycia jest do 1,5 mln euro, które naukowcy mogą wykorzystać w ciągu maksymalnie 5-letniego projektu. Proces ewaluacji zakłada, że po wstępnej selekcji dokonywanej na podstawie wniosku najlepsi kandydaci stają przed zadaniem przygotowania i wygłoszenia krótkiej prezentacji przed kilkunastoosobową komisją, złożoną z międzynarodowego grona ekspertów. W wielu krajach szczycących się sukcesami w ERC przygotowywane są dla kandydatów panele próbne (Mock Panels), pozwalające sprawdzić w praktyce zrozumiałość i jasność swojego przekazu.

Struktura paneli próbnych organizowanych przez Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN jest dwuelementowa. W pierwszej części kandydaci podczas ściśle określonego czasu (5-10 minut) przedstawiają swój pomysł na badanie, a następnie przez około 20-25 minut odpowiadają na serię pytań. Wątpliwości ekspertów mogą dotyczyć samego wystąpienia, ale także niejasności zapisów w złożonej wcześniej papierowej części wniosku. Druga część panelu nakierowana jest na omówienie prezentacji, przekazanie rad, sugestii i uwag, a także analizę poszczególnych slajdów. Konstrukcja taka pozwala, po pierwsze, przetrenować rozmowę w warunkach, które imitują brukselski panel, a po drugie dokonać jeszcze korekt i ulepszeń w oparciu o dyskusję ze specjalistami.

0021

panel dr. Andrzeja Jakubowskiego

Pierwszy z próbnych paneli odbył się 2 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki. Pomysł na badanie prezentował dr Andrzej Jakubowski z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Spotkanie otworzył prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN. Po stronie specjalistów brali udział naukowcy mający doświadczenie w ocenie grantów ERC: prof. Grzegorz Gorzelak z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW oraz prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, którzy oceniali granty w najmłodszej grupie Starting, a także prof. Grażyna Skąpska z Instytutu Socjologii UJ, która oceniała granty ERC Advanced. W spotkaniu, którego charakter był interdyscyplinarny, wzięli także udział specjaliści: prawnicy (prof. Roman Kwiecień z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Celina Nowak, dyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN oraz dr hab. Mirosław Wyrzykowski z Wydziału Prawa i Administracji UW), socjolog prof. Andrzej Rychard z Instytutu Filozofii i Socjologii, stypendyści Instytutu Studiów Zaawansowanych PIASt: prof. Ian Wood i Victor Rosenthal, a także dr hab. Wojciech Sowa z Narodowego Centrum Nauki.

0019

dr Andrzej Jakubowski

0020

panel dr. Andrzeja Jakubowskiego

0022

prof. Ian Wood, prof. Victor Rosenthal, prof. Paweł Rowiński, dr hab. Mirosław Wyrzykowski, prof. Grzegorz Gorzelak

0023

prof. Dariusz Jemielniak, prof. Przemysław Urbańczyk

0024

panel dr. Andrzeja Jakubowskiego

0025

prof. Victor Rosenthal

Dwa kolejne panele odbyły się 12 czerwca w Pałacu Staszica. Jako pierwszy o pomyśle na przełomowe badanie opowiadał dr Tobias Fischer, astrofizyk z wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W skład jego panelu weszli wszyscy polscy laureaci grantów Advanced ERC: prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki PAN (także wieloletni panelista), prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW, prof. Ryszard Horodecki z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Grzegorz Pietrzyński z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, a także prof. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki UW, zdobywca grantu Starting w 2013 roku. Ponadto swoimi uwagami dzielili się naukowcy, którzy dotychczas brali udział w ocenie grantów ERC: prof. Marek Pfutzner z Wydziału Fizyki UW oraz prof. Marek Kuś z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, jak również eksperci z dziedzin bliskich kandydatowi: prof. Antoni Rogalski, Dziekan Wydziału IV PAN oraz prof. Paweł Haensel, pracownik Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.

0011

dr Tobias Fischer

0012

prof. Andrzej Udalski, prof. Tomasz Dietl, prof. Andrzej Jajszczyk

0013

prof. Paweł Rowiński, prof. Elżbieta Frąckowiak

  • 0014

prof. Grzegorz Pietrzyński, prof. Andrzej Udalski

  • 0015

prof. Ryszard Horodecki, prof. Leszek Sirko, prof. Marek Kuś

  • 0016

prof. Ryszard Horodecki, prof. Leszek Sirko, prof. Marek Kuś, prof. Janusz Hołyst

  • 0017

prof. Piotr Sułkowski

  • 0018

prof. Elżbieta Frąckowiak, dr Tobias Fischer

Następnie o swoich planach na badania opowiadał dr inż. Krzysztof Fic, chemik z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Tę część spotkania otworzyła prof. Elżbieta Frąckowiak, wiceprezes PAN. W dyskusji wzięli udział paneliści ERC, oceniający wnioski z dziedzin nauk ścisłych i inzynieryjnych: prof. Ryszard Białecki, pracownik Politechniki Śląskiej, prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, prof. Izabella Grzegory z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN, prof. Paweł Kulesza, pracownik Wydziału Chemii UW oraz prof. Henryk Koroniak, zatrudniony na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Swoimi uwagami dzielił się także prof. Sylwester Porowski z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN. Ponadto podczas obu paneli próbnych cennych komentarzy udzielili: prof. Andrzej Jajszczyk, obecnie członek Rady Naukowej ERC, prof. Janusz Hołyst z Wydziału Fizyki Politechniki Poznańskiej, prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki PAN oraz prof. Leszek Sirko z Instytutu Fizyki PAN.

0002

dr inż. Krzysztof Fic

0003

panel dr. inż. Krzysztofa Fica

0004

prof. Henryk Koroniak, prof. Ryszard Białecki

0005

prof. Leszek Sirko, prof. Robert Hołyst, prof. Janusz Hołyst

0006

prof. Henryk Koroniak, prof. Ryszard Białecki, prof. Tomasz Dietl, prof. Sylwester Porowski, prof. Izabella Grzegory

0007

prof. Paweł Kulesza

0008

prof. Tomasz Dietl, prof. Sylwester Porowski

0009

prof. Izabella Grzegory

0010

dr inż. Krzysztof Fic, prof. Elżbieta Frąckowiak

Teraz kandydatów czeka finalna rozmowa przed komisją ekspercką. To na jej podstawie eksperci z panelu podejmą decyzję o dopuszczeniu grantu do finansowania. Ostateczne wyniki rywalizacji poznamy najwcześniej w połowie sierpnia br.

oprac. Marta Kotwica-Grejciun