Szakal złocisty w Polsce. Udokumentowano rozród drapieżnika

Nadrzędna kategoria: Media

Czy szakal złocisty na dobre zadomawia się w naszym kraju? Naukowcy z instytutów PAN mają kolejne dowody na ekspansję gatunku. Opisali je w branżowym czasopiśmie „Mammalian Biology”. Po raz pierwszy w Polsce udało się też zarejestrować wycie wspomnianego drapieżnika.

Szakal złocisty w wiosennym, zielonym lesie

Szakal złocisty to ssak z rodziny psowatych – mniejszy od wilka, ale większy od lisa. Występuje w południowo-wschodniej Europie i południowej Azji do Mjanmy. Zwierzęta stopniowo rozprzestrzeniają się w Europie. Kilka lat temu zaczęły się pojawiać na terenie naszego kraju. Coraz więcej wskazuje na to, że gatunek przesuwa swój zasięg ku północy.

Szczenięta szakali na Pomorzu

Do tej pory rozmnażanie się szakala złocistego w obszarze naturalnej ekspansji było rzadko notowane. Teraz udało się udokumentować rozród drapieżników w północnej Polsce, a konkretnie w powiecie sztumskim na Pomorzu. Przypadki te opisali w „Mammalian Biology” badacze z Instytutu Biologii Ssaków PAN oraz Instytutu Ochrony Przyrody PAN we współpracy z pracownikiem nadleśnictwa Kwidzyn.

Latem 2015 r. w pobliżu rzeki Nogat zaobserwowano parę szakali z czterema młodymi, natomiast w sierpniu 2017 r. w tej samej okolicy widziano pięć szczeniąt szakali. Obszar, w którym stwierdzono rozmnażanie się szakali, jest najdalej wysuniętym na północ miejscem ich rozrodu w zasięgu występowania gatunku.

W tym rejonie drapieżniki są widywane regularnie od sierpnia 2015 r. Udało się też zarejestrować ich charakterystyczne wycie.

Ile szakali mamy w Polsce

Dotychczas z terenu naszego kraju mamy 15 potwierdzonych obserwacji szakala złocistego. 7 to martwe osobniki. Pozostałych 8 uwieczniono na zdjęciach lub nagraniach z fotopułapek.

W większości przypadków są to pojedyncze, niepowtarzające się obserwacje z danego miejsca. Potwierdza to, że szakal złocisty jest ciągle rzadki na terenie Polski. Większość zwierząt to osobniki migrujące, jednak następuje lokalne osiedlanie się gatunku połączone z rozrodem.

Źródło informacji: Mammalian Biology, Instytut Biologii Ssaków PAN

Zdjęcie: Tambako The Jaguar / Golden jackal again / CC BY-ND 2.0