2. Turniej Debat Ekologiczno-Klimatycznych dla uczniów

Nadrzędna kategoria: Media

Najpierw eliminacje regionalne w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, a już 21 marca – w pierwszy dzień wiosny – wielki finał w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. W tzw. debatach oksfordzkich wezmą udział licealiści, a celem projektu jest merytoryczna dyskusja o zmianach klimatu.

 debaty ekologiczne 4

Stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej. Fale upałów, susze, powodzie, wymieranie gatunków – to wszystko dzieje się tu i teraz. Decyzje podjęte dziś wpłyną na przyszłość każdego z nas, szczególnie młodego pokolenia, coraz bardziej świadomego globalnych zagrożeń.

Dlatego Ogród Botaniczny PAN w Powsinie już po raz drugi organizuje Turniej Debat Ekologiczno-Klimatycznych. To propozycja dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Najpierw odbędą się etapy regionalne w Krakowie (22 lutego), Warszawie (28 lutego) i Poznaniu (7 marca). Potem najlepsze drużyny spotkają się w Ogrodzie podczas wielkiego finału (21 marca).

Formuła turnieju

Tzw. debata oksfordzka ma ściśle ustalony przebieg. Celem jest merytoryczna dyskusja nad konkretną tezą. Spierają się ze sobą jej przeciwnicy i obrońcy (podzieleni na drużyny). O tym, po której stronie mają się opowiedzieć, dowiadują się tuż przed rozpoczęciem spotkania (decyduje losowanie). Zabronione jest obrażanie lub wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Nad całością czuwa marszałek, wspierany przez sekretarza obrad, a zmagania ocenia jury oraz publiczność, która może również zadawać pytania.

Edukacyjny cel

Turniej Debat Ekologiczno-Klimatycznych organizuje Ogród Botaniczny PAN we współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców i Fundacją Nowy Głos. Patronatu honorowego udzielił prezes Polskiej Akademii Nauk. To już druga edycja tego wydarzenia.

Edukacyjne turnieje w formule debat oksfordzkich odbywają się w Polsce od 1995 r. Ich celem jest ćwiczenie przez uczniów trudnej sztuki wystąpień, zwracanie uwagi na ważne społecznie tematy oraz podniesienie jakości debaty publicznej.

debaty ekologiczne 2

Źródło informacji i zdjęcia: Ogród Botaniczny PAN w Powsinie