Koronawirus a wirus grypy

Nadrzędna kategoria: Media

Czy warto właśnie teraz szczepić się na grypę? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny zachęca do szczepień.

 sick patient virus big

Wirus grypy, tak jak koronawirus, należy do wirusów oddechowych. W związku z wysokim podobieństwem objawów zakażenia, bez szczegółowych badań trudno określić czy mamy infekcję spowodowaną przez wirusa grypy, czy SARS-CoV-2. Należy mieć świadomość, że wirus grypy wnikając do naszego układu oddechowego powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a tym samym otwiera drogę innym patogenom (wirusom lub bakteriom). To tak, jakbyśmy zamknęli mieszkanie, ale klucz zostawili w zamku dla złodzieja, czyli dla patogenu. Można domniemywać, że z kolei wniknięcie wirusa SARS-CoV-2 do organizmu uczyni naszą podatność na grypę większą. Jest to jeszcze jeden powód do tego, aby zaszczepić się właśnie teraz przeciwko grypie.

Sezon epidemiczny grypy

Wirus grypy dziesiątkował i dziesiątkuje populację ludzką od najdawniejszych czasów. W XX wieku wybuchły trzy pandemie grypy, natomiast epidemie grypy rejestrowane są co sezon epidemiczny, tj. od października do końca września następnego roku. W Chinach, tak samo jak w Polsce, mamy obecnie sezon epidemiczny grypy. Oprócz grypy pojawił się w skali globalnej nowy koronawirus SARS-CoV-2, który powoduje liczne zachorowania, jak również zgony.

Szczepienia przeciwko grypie

Wirus grypy powoduje zachorowania, u niektórych osób często nieodwracalne powikłania, a niejednokrotnie również i zgony, bez względu na wiek, szerokość geograficzną. Szczepienia przeciwko grypie rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia oraz wiele krajowych i zagranicznych instytucji naukowych, włączając Polską Akademię Nauk. Na stronie  internetowej Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH, jednego ze 149 takich ośrodków na świecie, jest link z informacjami o badaniach naukowych dotyczących odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu przeciwko grypie w grupach podwyższonego ryzyka, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Statystyki zachorowalności

Zgodnie z danymi WHO z powodu grypy rocznie na świecie choruje 5–10% osób dorosłych i 20–30% dzieci, występuje 3–5 mln ostrych przypadków choroby, a z powodu powikłań pogrypowych umiera od 290 tys. do 650 tys. osób. W ubiegłym sezonie epidemicznym grypy (2018/2019) w Polsce zarejestrowano 2 675 043 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz 150 zgonów. W obecnym sezonie epidemicznym 2019/2020 do 29 lutego 2020 roku zarejestrowano 2 768 101 przypadków zachorowań oraz 36 zgonów, w tym dwoje dzieci w wieku 6 i 9 lat, a nie mamy jeszcze szczytu zachorowań.

Zalecenia WHO

Na rynku farmaceutycznym mamy trzy różne czterowalentne szczepionki przeciwko grypie. Apelujemy do osób, które się jeszcze nie zaszczepiły, że zgodnie z Zaleceniami WHO mogą zaszczepić się nawet teraz, ale w ciągu tygodnia powinny unikać kontaktu z osobami zagrypionymi. Urzędy Marszałkowskie oferowały darmową szczepionkę osobom po 65 roku życia.

prof. dr hab. Lidia Brydak, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

prof. dr hab. Jerzy Duszyński, Polska Akademia Nauk