Naukowiec PAN szuka leku na chorobę COVID-19

Nadrzędna kategoria: Media

Uczeni z całego świata szukają sposobów na pokonanie koronawirusa SARS-CoV-2. W pracach biorą udział również Polacy. Wśród nich jest dr hab. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMK) w Warszawie. To instytucja związana z Polską Akademią Nauk.

Koronawirus

Chodzi o projekt EXSCALATE4CoV finansowany przez Unię Europejską. Jego celem jest opracowanie terapii skutecznej w walce z koronawirusem. Uczeni wykorzystają najpotężniejsze zasoby obliczeniowe dostępne w Europie, w tym Exscalate. Ta inteligentna platforma superkomputerowa wykorzystuje „bibliotekę chemiczną” złożoną z 500 miliardów cząsteczek, a jej zdolność przetwarzania wynosi ponad 3 miliony cząsteczek na sekundę.

Rolą MIBMK jest przyspieszenie eksperymentalnej części projektu i określenie struktury białek koronawirusa. Cel? Ocena podobieństw strukturalnych do innych białek wirusowych. Takie badania stanowią kluczowy etap w procesie opracowywania leków.

Kierownikiem projektu w MIBMK jest dr hab. Marcin Nowotny, szef Laboratorium Struktury Białek. Badacz otrzymał właśnie ok. 70 tys. euro grantu z unijnego programu Horyzont 2020. Będzie współpracować z partnerami z 18 wiodących europejskich instytucji naukowych.

Projekt EXSCALATE4CoV ma ruszyć najpóźniej 1 kwietnia 2020 r.

Więcej informacji na stronie MIBMK.

Źródło informacji: MIBMK