Testy na koronawirusa: wsparcie dla sanepidu od Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN

Nadrzędna kategoria: Media

40 naukowców i doktorantów pomaga Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w wykonywaniu testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Instytut pracuje też nad własnym testem – ma on być gotowy do końca tygodnia.

 Wirus SARS-CoV-2 widziany pod mikroskopem

Szybka i skuteczna diagnostyka jest kluczowa w walce z koronawirusem. Dlatego Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (ICHB PAN) postanowił wesprzeć swoimi zasobami Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) w Poznaniu.

Testy wykonuje 40 wolontariuszy z ICHB PAN – naukowców i doktorantów, którzy mają ogromne doświadczenie w tego typu analizach. Wszyscy pracują w trybie zmianowym. W ciągu doby przeprowadzają 180 testów. Docelowo Instytut będzie mógł wykonywać nawet 270 testów na dobę.

Priorytetem było zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa. Dlatego wstępne etapy izolacji wirusa (z materiału pobranego od pacjentów) odbywają się w WSSE. Następnie bezpieczne już próbki trafiają do ICHB PAN, gdzie przeprowadzane są dalsze etapy diagnostyczne. Warto dodać, że laboratoria Instytutu są tej samej klasy bezpieczeństwa, co laboratoria sanepidu (BSL II).

ICHB PAN pracuje też nad własnym testem na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Ma on być gotowy do końca tygodnia.

Instytut deklaruje również pomoc w organizowaniu dodatkowych centrów diagnostycznych w Polsce.

Data publikacji: 19.03.2020

Źródło informacji: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Zdjęcie: NIAID / CC BY 2.0