Wsparcie od PAN w walce z nowym koronawirusem

Nadrzędna kategoria: Media

Instytuty Polskiej Akademii Nauk włączają się do walki z pandemią COVID-19. Od kilku dni nasi badacze wykonują testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Stworzyli też prototyp autorskiego testu. Ponadto ruszyła produkcja aparatu Ventil. Pozwala on podłączyć dwóch chorych do jednego respiratora. Do szpitali trafiają środki ochrony osobistej przekazane przez nasze laboratoria.

Grafika pokazująca trójkę badaczy pracujących w laboratorium

Maseczki chirurgiczne, rękawiczki lateksowe i nitrylowe, fartuchy flizelinowe, ochraniacze na buty i czepki. Paczki z tymi artykułami pojechały do Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. To wsparcie od Instytutu Farmakologii PAN.

Biblioteka Kórnicka PAN przekazała poznańskiemu Szpitalowi Klinicznemu im. Karola Jonschera maseczki chirurgiczne. To dar od konserwatorów, którzy opiekują się zabytkowym księgozbiorem. W pakiecie były też książeczki „Skarby Biblioteki Kórnickiej” dla najmłodszych pacjentów.

Pomoc dla sanepidu

Instytuty PAN udostępniają swój specjalistyczny sprzęt, a naukowcy i doktoranci wykonują testy na obecność koronawirusa, wspierając w tej sposób sanepid. Takie działania podjęły:

  • we Wrocławiu – Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN;
  • w Łodzi – Instytut Biologii Medycznej PAN;
  • w Poznaniu – Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.

Warto dodać, że ta ostatnia placówka przygotowała prototyp autorskiego testu na obecność koronawirusa.

Jeden respirator dla dwóch pacjentów

Ruszyła również produkcja aparatu Ventil. Podłącza się go do respiratora. Efekt? Z wentylacji mogą korzystać jednocześnie dwie osoby. Urządzenie powstało w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. O szczegółach informowaliśmy ostatnio na stronie internetowej PAN.

Prace nad lekiem

Uczeni z całego świata angażują się w walkę z pandemią. Szukają szczepionki i skutecznego leku. W jednym z projektów badawczych bierze udział związany z PAN Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Więcej informacji w artykule „Jak wyglądają prace nad lekiem na COVID-19?”.

Źródło informacji: instytuty Polskiej Akademii Nauk, Biblioteka Kórnicka PAN