Łódź: Instytut Biologii Medycznej PAN angażuje się w walkę z koronawirusem

Nadrzędna kategoria: Media

Pod koniec marca w mieście ruszyło nowe laboratorium. Ma to związek z pandemią COVID-19 i większym zapotrzebowaniem na wykrywanie zakażeń. Nasz instytut wsparł placówkę niezbędnym sprzętem. Pomógł też opracować procedury diagnostyczne i bezpieczeństwa. Ponadto badacze PAN wykonują testy na obecność SARS-CoV-2.

Diagnosta w stroju ochronnym pracuje w laboratorium

Laboratorium utworzono w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Powstało w ekspresowym tempie (zaledwie 5 dni) dzięki współpracy lokalnego środowiska naukowego, w tym:

  • Instytutu Biologii Medycznej PAN,
  • Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
  • Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego,
  • firmy Proteon Pharmaceuticals S.A.,
  • BioNanoParku.

Laboratorium ruszyło 23 marca. Doświadczony zespół bada próbki pobrane od pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. W ciągu doby wykonywanych jest 200 testów na obecność koronawirusa. Docelowo ma to być 400 takich oznaczeń na dobę.

Rola Instytutu

Instytut Biologii Medycznej PAN wsparł nowe laboratorium niezbędnym sprzętem. Uczestniczył również w opracowaniu procedur diagnostycznych i bezpieczeństwa.

Ponadto nasi badacze włączyli się w diagnostykę. Obecnie 10 pracowników instytutu wykonuje analizy w trybie zmianowym, a kolejni chętni deklarują pomoc.

Kluczowa szybka diagnostyka

W pierwszym tygodniu swojej działalności laboratorium przebadało blisko 1200 materiałów. Szybka i masowa diagnostyka jest teraz kluczowym działaniem. Chodzi o identyfikację zakażonych i tym samym ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Laboratorium wspiera istniejące jednostki diagnostyczne w Łodzi. Nie pobiera próbek bezpośrednio od pacjentów. Badany materiał pochodzi ze szpitali zakaźnych w Łodzi i Zgierzu.

Osoby, które podejrzewają u siebie chorobę COVID-19, proszone są o pozostanie w domu i kontakt z sanepidem.

IBM_PAN_2.jpg

IBM_PAN_3.jpg

Źródło informacji i zdjęć: Instytut Biologii Medycznej PAN