Co po pandemii? Apel o systemowe zmiany w ochronie zdrowia

Nadrzędna kategoria: Media

Komitet Nauk Demograficznych PAN poparł apel opublikowany przez Instytut Zdrowia Publicznego. Autorzy stanowiska zauważają, że doraźne rozwiązania trzeba osadzać w wieloletniej, strategicznej perspektywie. Epidemie czy katastrofy klimatyczne mogą bowiem stać się znakiem nadchodzących czasów.

Lekarze ze stetoskopem w dłoniach

„W sytuacji globalnego kryzysu epidemicznego hasło „wszystkie ręce na pokład” jest oczywiste. Ale także wtedy nie można wyłączyć myślenia „i co dalej” i „co poza” sferą bezpośredniego zagrożenia koronawirusem” – czytamy w apelu.

„Pamiętajmy, że decyzje tymczasowe trwają najdłużej. Warto zawsze pomyśleć, co będzie, jeśli obecny krok – rozsądny na dzisiaj – może być hamulcem rozwiązywania spraw w przyszłości. I to nie tej dalekiej, ale już w sytuacji wolnej od stanu nadzwyczajnego” – zaznaczają autorzy dokumentu.

Apel przygotował Instytut Zdrowia Publicznego (Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum) wraz z Fundacją Naukową CASE i Radą Konsultacyjną Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Eksperci rozpisali 10 kroków niezbędnych do wdrożenia systemowych zmian w ochronie zdrowia.

Komitet Nauk Demograficznych PAN poparł to stanowisko. „Obecna pandemia, jak i rosnące zagrożenie pojawiania się nowych chorób i nawrotu istniejących chorób zakaźnych (sygnalizowane w badaniach nad umieralnością od dwóch dekad), a także obserwowany od 2017 r. spadek długości życia Polaków wymagają zasadniczej zmiany podejścia do roli systemu ochrony zdrowia zarówno dziś, gdy zmagamy się z koronawirusem SARS-CoV-2, jak i jutro, przygotowując się do nowej rzeczywistości” – podkreśla komitet.

Źródło informacji: Komitet Nauk Demograficznych PAN