Poznań: Instytut Genetyki Człowieka PAN włącza się do walki z pandemią

Nadrzędna kategoria: Media

Właśnie ruszyło tam laboratorium, które wykonuje testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. To już kolejny instytut PAN, który zaoferował swoją pomoc w związku z sytuacją epidemiologiczną i zwiększonym zapotrzebowaniem na diagnostykę.

Badaczka w stroju ochronnym wykonuje testy w laboratorium

Laboratorium powstało w wyremontowanej specjalnie na ten cel części instytutu. Wyposażono je w wysokiej klasy sprzęt, spełniający odpowiednie wymogi bezpieczeństwa biologicznego.

Testy wykonują pracownicy Instytutu Genetyki Człowieka PAN. To grupa wolontariuszy, wśród których są dyplomowani diagności laboratoryjni, specjaliści laboratoryjnej genetyki medycznej oraz genetycy kliniczni.

Laboratorium  może pracować 24 godziny na dobę. Docelowo będzie wykonywać do 450 testów na dobę. Wstępne etapy izolacji wirusa (z materiału pobranego od pacjentów) odbywają się w poznańskim sanepidzie. Następnie bezpieczne już próbki trafiają do instytutu, gdzie prowadzone są dalsze etapy diagnostyczne.

Początkowo laboratorium będzie pracować w oparciu o komercyjne testy diagnostyczne. Jednak już teraz instytut szykuje nie tylko własny test, ale i nowatorskie rozwiązanie dotyczące wykrywania RNA koronawirusa. Docelowo może to uprościć diagnostykę COVID-19 i znacząco skrócić czas oczekiwania na wynik testu.

Wsparcie od instytutów PAN

Instytuty PAN udostępniają swój specjalistyczny sprzęt, a naukowcy i doktoranci wykonują testy na obecność koronawirusa, wspierając w tej sposób sanepid. Takie działania podjęły do tej pory:

Wkładem Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN jest z kolei urządzenie Ventil. Podłącza się je do respiratora. Efekt? Z wentylacji może korzystać jednocześnie dwóch pacjentów. Trwa produkcja aparatów, sfinansowana ze środków resortu nauki.

Źródło informacji i zdjęcia: Instytut Genetyki Człowieka PAN