Jak chronić personel medyczny w czasie pandemii

Nadrzędna kategoria: Media

Federacja Europejskich Akademii Nauk Medycznych (FEAM) apeluje o zapewnienie odpowiedniej ochrony pracownikom służby zdrowia, walczącym z koronawirusem SARS-CoV-2. Chodzi nie tylko o maseczki, gogle czy specjalną odzież, ale przede wszystkim odpowiednie testy diagnostyczne i wsparcie psychologiczne.

FEAM-news-10-04-2020.jpg

FEAM zaleca, aby traktować wszystkich hospitalizowanych pacjentów jako potencjalnie zarażonych COVID-19. Kwestią kluczową jest więc dostępność środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych.

Dlaczego to takie ważne? Testy na obecność koronawirsua SARS-CoV-2 są dokładne. Bywa jednak, że zarażony pacjent otrzymuje wynik negatywny. Tak się może zdarzyć np. w sytuacji, gdy próbka została źle pobrana lub choroba jest na tak wczesnym etapie, że nie ma wystarczającej ilości wirusa do jej wykrycia.

Zdaniem FEAM potrzebne są również testy na obecność przeciwciał. Dałyby one odpowiedź, czy dana osoba przeszła już chorobę COVID-19. Wtedy będzie można wyodrębnić personel medyczny, który jest już odporny na koronawirusa. Takie testy są jednak nadal w fazie zatwierdzania i dopuszczania do użytku.

Powyższe działania wpłyną pozytywnie na zdrowie psychiczne pracowników służby zdrowia, w tym ich poczucie bezpieczeństwa. FEAM przypomina, że personel medyczny pracuje na pierwszej linii frontu w walce z pandemią, w ekstremalnych warunkach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie FEAM.

O Federacji

FEAM (Federation of European Academies of Medicine) zrzesza europejskie akademie nauk specjalizujące się w medycynie, weterynarii i farmakologii. Jest eksperckim forum wymiany opinii i zajmuje się doradztwem naukowym.

Źródło informacji: FEAM