Pierwsza partia urządzeń Ventil skierowana na testy kliniczne

Nadrzędna kategoria: Media

Ventil to „rozgałęziacz”, dzięki któremu z jednego respiratora może korzystać dwóch pacjentów. Zaprojektował go Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. 100 takich aparatów wyprodukowano w trybie pilnym w związku z pandemią COVID-19. Właśnie ruszyły testy kliniczne.

Urządzenie Ventil. Uwagę zwracają dwie rurki

Urządzenia wyprodukował zabrzański Instytut Techniki i Aparatury Medycznej (Sieć Badawcza Łukasiewicz). 10 kwietnia kilkanaście sztuk trafiło do ośrodków medycznych na testy. Pozostałe aparaty zostaną przekazane do kolejnych placówek po świętach wielkanocnych.

Jak to działa

Ventil to wynalazek skonstruowany przez zespół prof. Marka Darowskiego. Dzięki urządzeniu z respiratora może korzystać równolegle dwóch pacjentów. To szczególnie ważne w obecnej sytuacji epidemiologicznej. U części chorych na COVID-19 może bowiem dojść do ostrej niewydolności oddechowej, a wtedy każdy respirator jest na wagę złota.

Zamówienie na kolejne 100 sztuk

Projekt finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zabrzański instytut poinformował, że resort złożył już zamówienie na 100 kolejnych aparatów.

Źródło informacji i zdjęcia: Łukasiewicz-ITAM (materiały prasowe)