100 tysięcy polskich testów na koronawirusa ma powstać do końca maja. Nowe informacje Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN

Nadrzędna kategoria: Media

W przyszłym tygodniu w radomskich zakładach Medicofarma rusza produkcja polskiego testu na koronawirusa, opracowanego w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. W pierwszym tygodniu produkcji ma zostać wyprodukowanych 10 tys. testów, a w kolejnych produkcja ma wzrosnąć do 20 i 40 tysięcy testów tygodniowo.

Instytut_Chemii_Bioorganicznej_PAN_News_22-04-2020.jpg

Polski test to efekt pracy Wirusowej Grupy Wsparcia, grupy naukowców, którzy zaangażowali się w prace prowadzone w poznańskim Instytucie.

Test z Poznania, to test typu genetycznego, precyzyjny, bardzo czuły, wykrywający ze 100-procentową pewnością nawet fragmenty genu koronawirusa. Test opracowany w IChB PAN w przeciwieństwie do testów serologicznych pozwala wykryć bardzo wczesną fazę infekcji. Niestety proces ten jest dość czasochłonny a na wynik czeka się około 6 godzin.

Nad tym i kolejnymi generacjami testów, m.in. testem dwugenowym, pracują grupy robocze pod kierunkiem: prof. Agnieszki Fiszer i dr Luizy Handschuh. Ich prace zmierzają również do skrócenia czasu oczekiwania na wynik testu.

Koszt jednostkowy pierwszej partii polskich testów to nieco powyżej 50 zł. Polskimi testami zainteresowane są m.in. Norwegia, Niemcy i RPA.

Zdjęcie: YouTube

Źródło informacji: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN