Test genetyczny na koronawirusa da wynik w 15 minut

Nadrzędna kategoria: Media

Ultraszybkie narzędzie diagnostyczne ma być gotowe do walidacji do końca tego roku. Pracuje nad tym firma Scope Fluidics, której szefem i współzałożycielem jest prof. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

Probówka z napisem COVID-19 trzymana w dłoni przez laboranta

Testy genetyczne na obecność SARS-CoV-2 będą wykonywane w oparciu o stworzony przez spółkę uniwersalny system PCR | ONE. To urządzenie wielkości kuchenki mikrofalowej, które wykrywa bakterie i wirusy. Umieszcza się w nim próbkę, a dzięki w pełni automatycznej analizie wynik jest dostępny w ciągu 15 minut. Pod koniec 2019 r. platforma ta znalazła się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie, w konkursie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemii Fizycznej.

Dotąd system służył głównie do wykrywania zakażeń szpitalnych, np. gronkowca. Teraz naukowcy ze Scope Fluidics chcą wykorzystać jego potencjał w diagnostyce SARS-CoV-2, w oparciu o testy molekularne typu real-time PCR. Namierzają one materiał genetyczny wirusa w wymazach pobranych od pacjentów.

Cenny czas

Test genetyczny – w odróżnieniu od immunologicznego – pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie. Sęk w tym, że dziś jego wykonanie zajmuje nawet kilka godzin. Do tego dochodzi jeszcze transport próbek do sanepidu czy laboratoriów diagnostycznych, co znacząco wydłuża całą procedurę.

Rozwiązaniem jest robienie błyskawicznych testów w miejscach, gdzie przebywają potencjalnie zakażeni. Systemy do automatycznej diagnostyki są idealne do stosowania np. na lotniskach czy dworcach.

Nie tylko SARS-CoV-2

Docelowo platforma PCR | ONE ma umożliwić jednoczesną diagnostykę kilku patogenów, w tym SARS-CoV-2, grypy A i B oraz RSV (syncytialny wirus oddechowy). Ponadto system umożliwia również stworzenie testu wykrywającego zagrożenia epidemiczne wskazane przez Światową Organizację Zdrowia, takie jak MERS-CoV, SARS-CoV, świńska grypa, odra czy różyczka.

Innowacje z Polski

Scope Fluidics to polska firma realizująca innowacyjne projekty w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Powstała w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej PAN z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Od 2017 r. spółka jest notowana na rynku New Connect warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Kto za tym stoi

Współzałożycielem i prezesem Scope Fluidics jest prof. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. To jeden z nielicznych polskich naukowców, który zdobył prestiżowy Starting Grant przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).

Badacz rozwija zautomatyzowane techniki mikroprzepływowe. Znajdują one zastosowanie w przesiewowych badaniach w diagnostyce, biochemii oraz mikrobiologii.

Prof. Piotr Garstecki jest współautorem ponad stu publikacji naukowych i ponad stu zgłoszeń patentowych. Prowadził projekty naukowe i techniczne w Polsce i Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Harvarda.

Źródło informacji: Scope Fluidics, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej