Migranci potrzebują lepszego dostępu do służby zdrowia

Nadrzędna kategoria: Media

Trudna sytuacja w obozach dla uchodźców pogorszyła się dodatkowo z powodu pandemii COVID-19. Zwracają na to uwagę europejskie akademie nauk we wspólnym oświadczeniu. Apelują do Unii Europejskiej i władz krajowych o zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej migrantom. Deklarują również eksperckie wsparcie.

Widok z góry na stetoskop

Stanowisko w sprawie migracji i zdrowia (Statement on Migration and Health) opublikowały 4 maja Europejska Federacja Akademii Nauk (ALLEA) oraz Federacja Europejskich Akademii Nauk Medycznych (FEAM).

Autorzy dokumentu rekomendują zapewnienie szerszego i łatwiejszego dostępu do usług medycznych dla przymusowych migrantów, a dla pozostałych – przynajmniej podstawowej opieki medycznej.

Akademie nauk wskazują na możliwość integrowania wykwalifikowanych uchodźców z lokalnymi społecznościami poprzez zatrudnianie ich w służbach medycznych. Działania takie podjęły już rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Australii.

ALLEA i FEAM podkreślają, że podstawą kształtowania polityki w obszarze migracji i zdrowia powinny być wiarygodne, porównywalne dane z poszczególnych krajów i regionów.

Akademie nauk oferują rządzącym wsparcie w prowadzeniu dialogu opartego na wynikach badań. Zalecają, by w konsultacje o migracji włączać przedstawicieli systemu ochrony zdrowia. Piszą również o tym, jak ważne jest przekazywanie na szczeblach narodowych informacji o zdrowiu pacjentów przy zachowaniu zasad ochrony danych osobowych.

Wspólne stanowisko ALLEA i FEAM z 4 maja 2020 r. to efekt międzynarodowej konferencji dotyczącej migracji, zdrowia i medycyny, która odbyła się w Brukseli 22 listopada 2019 r.

Polska Akademia Nauk jest członkiem ALLEA.

Źródło informacji: ALLEA, FEAM