Prezes PAN wspiera petycję „Przyjaciele ERC”

Nadrzędna kategoria: Media

Globalny kryzys związany z pandemią COVID-19 pokazał, jak ważne jest inwestowanie w naukę i innowacje. Pojawiła się jednak obawa, że budżet Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) – przeznaczony na pionierskie projekty – zostanie znacząco obcięty. Protestują wybitni uczeni, w tym laureaci nagrody Nobla, oraz wiodące organizacje naukowe. Petycję „Przyjaciele ERC” poparł również prezes PAN.

news-05-06-2020.jpg

Prof. Jerzy Duszyński wystosował 1 czerwca 2020 r. list poparcia dla inicjatywy „Przyjaciele ERC” („Friends of the ERC”). Podkreśla w nim znaczenie misji ERC, jaką jest stymulowanie doskonałości naukowej.

Prezes PAN przypomina, że granty ERC zapewniły ponad 9 tysiącom czołowych uczonych możliwość prowadzenia pionierskich badań, które znacząco przyczyniły się do rozwoju nauki.

„Wierzymy, że globalny kryzys związany z pandemią COVID-19 nie wpłynie negatywnie na finansowanie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych” – czytamy w liście.

O petycji

„Przyjaciele ERC” to inicjatywa, do której przyłączyli się wybitni uczeni (w tym laureaci Nagrody Nobla) oraz wiodące organizacje naukowe. Ich niepokój wzbudziły zapowiedzi o możliwym obcięciu funduszy ERC w ramach budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Szczegóły i petycja są dostępne na stronie organizatorów.

Granty ERC

Prestiżowe granty ERC finansują pionierskie badania. Motto programu to „High risk – high gain”, a jedynym kryterium oceny pomysłów jest doskonałość naukowa. Budżet pojedynczego projektu to nawet 3,5 mln euro. Dla naukowca zdobycie grantu ERC to jedno z najważniejszych indywidualnych osiągnięć.

Polska Akademia Nauk wspiera uczonych w staraniach o granty ERC. Badacze mogą korzystać z bezpłatnej pomocy oferowanej przez nasze Biuro ds. Doskonałości Naukowej.

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk, Friends of the ERC

Zdjęcie: https://pl.freepik.com/premium-zdjecie/pioro-wieczne-na-bialej-scianie_8242867.htm