Kino po pandemii: jak zmieni się oglądanie filmów?

Nadrzędna kategoria: Media

Jak będą wyglądać kina przyszłości? Czym są techniki immersyjne? O szczegółach opowiada Maciej Głowiak, kierownik Działu Nowych Mediów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS).

immersja-05-06-2020_3.JPG

Polska Akademia Nauk: Jak będzie wyglądać chodzenie do kina po pandemii?

Maciej Głowiak: Wielu ludzi z obawy przed możliwością zakażenia koronawirusem zrezygnuje zapewne na dłuższy czas z chodzenia do kina. Część może się zainteresować nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Kina przyszłości mogą opierać się na instalacjach wyświetlających filmy na wszystkich ścianach dookoła, co dawałoby efekt zanurzenia w treściach filmowych. Związane z tym techniki, które testujemy w PCSS, określa się jako „immersyjne”.

W jaki sposób działają kina immersji?

Nagrywanie, produkcja i transmitowanie przez sieć olbrzymiej ilości danych, które wiążą się z nowymi mediami i zastosowaniami immersyjnymi, wymaga odpowiedniego zaplecza technologicznego oraz stworzenia właściwych narzędzi. Mówimy o terabajtach danych, które w każdej sekundzie trzeba zakodować i przetworzyć, a na końcu wyświetlić na – często prototypowych – instalacjach wizualizacyjnych. Zajmujemy się tym w ramach europejskiego projektu badawczego Immersify z partnerami z Francji, Niemiec, Austrii i Szwecji.

immersja-05-06-2020_1.JPG

Dlaczego postawili Państwo na immersję?

Warto testować takie rozwiązania, bo umożliwią oglądanie treści filmowych bez uciążliwych okularów VR, pozwalając na zachowanie odpowiedniego dystansu, ale jednocześnie gwarantują nowe doznania i otoczenie przez media w bardzo dobrej jakości.

Czy są szanse na takie kina w Polsce?

Do powszechnego wdrożenia technologii immersyjnych jeszcze długa droga. Ale na świecie pojawia się coraz więcej tego rodzaju miejsc, w których treści są wyświetlane przez setki projektorów. Dobrym przykładem jest chociażby Atelier des Lumières w Paryżu. Mam nadzieję, że takie kina mają szansę pojawić się również w Polsce.

***

O PCSS

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe to uznany ośrodek naukowo-badawczy afiliowany przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Zajmuje się infrastrukturą informatyczną nauki oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Realizuje projekty z ponad tysiącem partnerów z całego świata. Zarządza m.in. krajową siecią szerokopasmową PIONIER.

Prezentacja projektu Immersify miała się odbyć podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Imprezę jednak odwołano z uwagi na pandemię COVID-19. Dlatego na 17 czerwca 2020 r. zaplanowano wirtualną premierę projektu. Wydarzenie koordynuje PCSS.

immersja-05-06-2020_2.JPG

immersja-05-06-2020_4.jpg

immersja-05-06-2020_5.jpg

immersja-05-06-2020_6.JPG

Źródło informacji: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe

Zdjęcia: Maciej Głowiak, Eryk Skotarczak