Eksperci: w Polsce wykonujemy za mało testów na koronawirusa

Nadrzędna kategoria: Media

Masowa diagnostyka to jedyny obiektywny sposób oceny epidemii i jej rozwoju. Wykrywanie bezobjawowych nosicieli jest kluczowe, aby przerwać łańcuch zakażeń. Zwraca na to uwagę Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN.

covid-01-07-2020.jpg

„Niepokojąco mała liczba testów genetycznych na obecność SARS-CoV-2 wykonywana w Polsce powinna zostać radykalnie zwiększona na poziomie całej populacji, nie tylko w obszarach już zidentyfikowanych ognisk zakażenia” – czytamy w stanowisku z 12 czerwca 2020 r.

Komitet podkreśla, że diagnostyką powinny się zajmować odpowiednio przygotowane do tego laboratoria, wytypowane przez resort zdrowia. Część z nich nie wykorzystuje dziś w pełni swoich mocy przerobowych, inne zaś są nadmiernie obciążone. „Zwiększenie liczby próbek kierowanych na badania jest absolutnym wymogiem chwili” – piszą eksperci i wskazują, że trzeba pilnie usprawnić logistykę na poziomie krajowym.

„Wskazane laboratoria powinny zostać w trybie natychmiastowym dofinansowane z centralnej puli rezerwy rządowej” – apeluje komitet. Dodaje, że z tego samego źródła powinny być finansowane testy dla tych osób, które z racji wykonywanego zawodu mają styczność z pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2. Takie badania należy wykonywać cyklicznie.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią dokumentu.

Stanowisko Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN w kwestii testów genetycznych wykrywających obecność SARS-CoV-2 (12 czerwca 2020 r.)

Źródło informacji: Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN