„Mój doktorat w 180 sekund”. Znamy laureatów konkursu

Nadrzędna kategoria: Media

Polską edycję wygrała Julia Łukasiak, zaś nagroda publiczności trafiła do Aleksandry Burdziej. Obie młode badaczki realizują swoje projekty naukowe na Uniwersytecie Warszawskim. Zadaniem uczestników było opowiedzenie o swoim doktoracie po francusku i w zaledwie 3 minuty tak, aby zaciekawić jury i publiczność. Partnerem wydarzenia była Polska Akademia Nauk (PAN).

france-23-06-2020.jpg

Międzynarodowy konkurs to inicjatywa Instytutu Francuskiego. Za nami druga polska edycja, która tym razem – z powodu pandemii COVID-19 – odbyła się online. Uczestnicy nagrali krótkie filmy o swoich doktoratach. Mieli zaledwie 180 sekund na prezentację i mogli posłużyć się tylko jednym slajdem.

Kto na podium

Zwyciężyła Julia Łukasiak (Uniwersytet Warszawski). Jej rozprawa dotyczy postrzegania twórczości Pietera Bruegla Starszego we współczesnej frankofońskiej literaturze belgijskiej. Laureatka otrzymała stypendium od rządu francuskiego (1700 euro).

Drugą nagrodę (czek na 200 euro przyznany przez PAN) jury przyznało Aleksandrze Burdziej (Uniwersytet Warszawski). Jej praca dotyczy biochemii roślin, a konkretnie metabolizmu winorośli. Wideo doktorantki spodobało się też najbardziej internautom. To zaowocowało nagrodą od dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i czekiem (4 tys. zł), który można przeznaczyć na udział w europejskich konferencjach naukowych.

Trzecie miejsce zajęła Justyna Górska (Politechnika Gdańska), która zajmuje się chemią antybiotyków przeciwgrzybowych. Nagrodę (czek na 150 euro) ufundowała kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

O projekcie

Konkurs „Mój doktorat w 180 sekund” zorganizowano po raz pierwszy w 2012 roku. Dziś odbywa się w blisko 30 krajach. Dzięki temu młodzi badacze mają szansę pokazać swój dorobek naukowy szerokiej publiczności.

Źródło informacji: Ambasada Francji w Polsce