Prezes PAN o COVID-19: Musimy być przygotowani na złe scenariusze

Nadrzędna kategoria: Media

Skąd w rodakach dysonans poznawczy w postrzeganiu SARS-CoV-2 jako odległego zagrożenia? Czy i jak możemy tej sytuacji zaradzić? Odpowiedzi udziela prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN, przewodniczący powstałego w czerwcu zespołu doradczego ds. COVID-19.

zespol-covid-06-08-2020BIG.jpg

Prezes PAN w programie „Fakty po Faktach” Piotra Kraśko komentując obecną sytuację epidemiczną i możliwy przebieg epidemii w nadchodzących miesiącach zwraca uwagę na problem w podejściu społeczeństwa do zagrożenia jakim jest SARS-CoV-2. Zdaniem prof. Duszyńskiego wśród Polaków zauważyć można dwie rozbieżne wizje pandemii – lokalną (nieodczuwalną z perspektywy przeciętnego obywatela) oraz globalną (katastroficzne doniesienia medialne). Przejawem tego dysonansu są skrajnie różne postawy naszych rodaków w przestrzeni publicznej, m.in. dotyczące przestrzegania bądź lekceważenia obecnych zaleceń.

Wyjściem z tej sytuacji, według prof. Duszyńskiego, jest słuchanie autorytetów w danej dziedzinie. W tym celu powołany został w Polskiej Akademii Nauk interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 w skład którego wchodzi grupa 8 ekspertów. Zespół na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w kraju, analizuje różne scenariusze przebiegu epidemii oraz przygotowuje stosowne rekomendacje. Jak zaznacza Prezes PAN – „Nie wiemy, co będzie za dwa miesiące, ale musimy być przygotowani na złe scenariusze”. Pierwszego raportu, opracowanego przez zespół ekspertów działający przy Prezesie PAN, spodziewać możemy się już we wrześniu.

Pełna treść Decyzji Prezesa PAN w sprawie powołania zespołu doradczego ds. COVID-19 dostępna jest na stronie internetowej PAN. Zachęcamy również do zapoznania się ze wstępnymi wnioskami ze spotkań zespołu.

Rozmowę z prof. Jerzym Duszyńskim obejrzysz w programie „Fakty po Faktach” w TVN24.

Źródło informacji: Polska Akademia Nauk