Nagroda Księżnej Asturii trafi do Biblioteki Gdańskiej PAN

Nadrzędna kategoria: Media

Bibliotekę PAN czeka modernizacja. Powstanie nowoczesna przestrzeń informacyjna prezentująca historię Gdańska. Znajdzie się też miejsce na niewielką kawiarnię. Chodzi o to, by przestrzeń przyciągała odwiedzjących i zachęcała ich do zgłębiania zbiorów drugiej najstarszej biblioteki w Polsce.

Nagroda_Księżnej_Asturii_trafi_do_Biblioteki_Gdańskiej_PAN.jpg

Decyzją Pani Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, Nagroda Księżnej Asturii, przyznana za 2019 r. Miastu Gdańsk w kategorii Zgoda (la Concordia), trafi do  Biblioteki Gdańskiej PAN – instytucji, która od 425 lat nieprzerwanie służy miastu.

„Hiszpański Nobel”

Nagroda Księżnej Asturii (Premio Príncipe de Asturias) uważana jest za jedną z najważniejszych nagród w świecie hiszpańskojęzycznym, przyznawanych przez Króla Hiszpanii Filipa za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych. Nagroda to statuetka zaprojektowana przez wybitnego katalońskiego artystę Joana Miró oraz 50 tys. euro.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody warto wymienić takie postacie jak: Jane Goodall, Stephena Hawkinga czy Petera Brooka. Polskimi laureatami Nagrody Księżnej Asturii byli m.in. kompozytor Krzysztof Penderecki, pisarze Ryszard Kapuściński oraz Adam Zagajewski, a także himalaista Krzysztof Wielicki.

Miasto otwarte i tolerancyjne

Miasto Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce wyróżnionym przez hiszpańską parę królewską. Nagrodę w kategorii Zgoda (la Concordia) przyznano Miastu Gdańsk za obronę praw człowieka, promocję i ochronę pokoju, wolności i solidarności.

Plebiscyt

O przekazaniu nagrody na rzecz Biblioteki Gdańskiej PAN Prezydent Miasta Gdańska zadecydowała po przeprowadzonym wśród mieszkańców miasta plebiscycie. Tuż po uroczystości wręczenia Nagrody Księżnej Asturii, która miała miejsce w październiku 2019 r. w Oviedo, Prezydent Dulkiewicz zwróciła się do gdańszczan z prośbą o wskazanie propozycji, na co chcieliby, by nagroda została przeznaczona.

Przyjazna przestrzeń

Oficjalne przekazanie nagrody odbyło się 29 lipca 2020 r. w gmachu Biblioteki Gdańskiej PAN. Dyrektor biblioteki, Anna Walczak, dziękując pani Prezydent oraz gdańszczanom, poinformowała na realizację jakiego celu przeznaczone zostaną pieniądze z nagrody. Parter biblioteki, ma być zmodernizowany tak, by służył każdemu odwiedzającemu, zarówno w zapoznaniu się z niezwykłymi zbiorami zgromadzonymi w bibliotece, m.in. dziełami Jana Heweliusza, ale także w poznaniu historii Gdańska. Powstanie tu nowoczesna przestrzeń informacyjna a nawet mała kawiarenka.

Źródło informacji: Biblioteka Gdańska PAN, portal Miasta Gdańsk