Muzykolog z PAN powołany do Academia Europea

Nadrzędna kategoria: Media

Profesor Paweł Gancarczyk z Instytutu Sztuki PAN otrzymał nominację do prestiżowej organizacji naukowej Academia Europea. To szansa na szeroką promocję polskich badań muzykologicznych na forum międzynarodowym. 

muzykolog-10-09-2020.jpg

„Powołanie traktuję jako wyraz zaufania okazany przez badaczy muzykologii i historii sztuki. To oni głosowali za moim przystąpieniem do Academia Europea, co świadczy o tym, że moja międzynarodowa działalność jest dostrzegana” – komentuje prof. Paweł Gancarczyk

Wyróżniony badacz kieruje Zakładem Muzykologii w Instytucie Sztuki PAN. Pracuje też jako redaktor naczelny magazynu „Muzyka” i serii „Ikonografia Muzyczna. Studia i Materiały”. Jest wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN i wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Sztuce PAN.

Działalność Instytutu Sztuki PAN

Instytut Sztuki PAN to interdyscyplinarna instytucja naukowa, w której prowadzone są badania i dokumentacje z zakresu historii sztuki, muzykologii, teatrologii, filmoznawstwa i antropologii kultury.

Instytut może się pochwalić największą w Polsce i jedną z największych w Europie kolekcją archiwów. Prowadzi prace nad digitalizacją historycznych materiałów dźwiękowych i fotografii.

O Academia Europea

Powołana w 1988 roku z inicjatywy Royal Society organizacja zrzesza wybitnych ekspertów z wszystkich dziedzin nauki, w tym laureatów Nagrody Nobla. Academia Europea zajmuje się opiniowaniem i doradzaniem w tematyce naukowej (współpracuje m.in. z Komisją Europejską). Członkiem instytucji jest także m.in. prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

„Przystąpienie do tej społeczności to szansa na dalsze rozwijanie kontaktów międzynarodowych –  np. poprzez wspólną organizację konferencji. To z kolei pozwoli na dalsze promowanie polskiej muzykologii na świecie” – zauważa profesor Gancarczyk.

Źródło informacji: Instytut Sztuki PAN

Zdjęcie: Andrzej Stawiński