Bezpieczne, skuteczne i dla każdego

Nadrzędna kategoria: Media

Szczepionki na COVID-19 muszą być bezpieczne, skuteczne i dostępne dla każdego – apelują członkowie międzynarodowej organizacji InterAcademy Partnership (IAP). IAP, której Polska Akademia Nauk jest członkiem, opublikowała stanowisko w sprawie prac nad szczepionką przeciwko COVID-19 i jej dystrybucji.

szczepionka2-14-09-2020.png

Nowy komunikat IAP w sprawie rozwoju i dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19 podkreśla, że kluczowe dla kontrolowania i, w konsekwencji, powstrzymania rozwoju pandemii COVID-19 jest wynalezienie szczepionki. Mimo że przeprowadzanie odpowiedniej ilości testów, dystansowanie społeczne, noszenie maseczek i właściwa higiena pomagają ograniczać rozprzestrzenianiu się pandemii to jednak jej nie zatrzymają. Naukowcy podkreślają, że dopiero wynalezienie szczepionki może zapewnić nam powrót do normalnego życia.

Bezpieczeństwo i skuteczność przede wszystkim

Obecnie prace nad wynalezieniem szczepionki są bardzo zaawansowane. Według WHO od 3 września 2020 r. 34 kandydatów na szczepionki znajduje się w ocenie klinicznej i dodatkowe 142 w ocenie przedklinicznej. Mimo pesymistycznych scenariuszy rozwoju pandemii, zwłaszcza w krajach półkuli północnej, nie można iść „na skróty”. „Standardowe fazy badań klinicznych szczepionek muszą przebiegać z odpowiednim rygorem naukowym, w szczególności podczas zbierania solidnych dowodów potrzebnych do wykazania ich bezpieczeństwa i skuteczności na dużą skalę” - podkreśla Volker ter Meulen, wybitny wirusolog, prezes międzynarodowej organizacji the InterAcademy Partnership (IAP). Naukowcy podkreślają, że każda szczepionka COVID-19 musi być bezpieczna, skuteczna i dostępna dla każdego.

Stanowisko IAP w sprawie rozwoju i dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19 zostało oficjalnie ogłoszone podczas odbywającej się co dwa lata ogólnoeuropejskiej konferencji naukowej EuroScience Open Forum (ESOF), poświęconej badaniom naukowym i innowacjom. W tym roku Forum odbyło się w Trieście we Włoszech w dniach od 2 do 6 września. IAP jest globalną siecią 140 akademii z ponad 100 krajów, których członkowie to ponad 30 tysięcy czołowych naukowców, inżynierów i pracowników służby zdrowia.

Pełna treść Stanowiska IAP w sprawie opracowywania i dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19