Dinozaury i fizyka warta poznania

Nadrzędna kategoria: Media

Już od października ruszają cykliczne wykłady online w jednostkach Polskiej Akademii Nauk. Będą nowe ciekawostki dla miłośników dinozaurów podczas „Środowych spotkań z dziejami Ziemi”. Również zagorzali tropiciele nowości z dziedziny fizyki znajdą coś dla siebie podczas wykładów online „Fizyka warta poznania”.

Dinozaury_i_fizyka_warta_poznania.jpg

Fizyka warta poznania

W poniedziałek 5 października 2020 r. o godzinie 15.00 będzie można posłuchać pierwszego z cyklu wykładów „Fizyka warta poznania”. Podczas spotkania online dr inż. Łukasz Lindner z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN opowie o „czystej energii”, w szczególności o tej pochodzącej z wodoru. Aby móc skorzystać z energii drzemiącej w tym niepozornym pierwiastku, naukowcy opracowali technologię ogniw paliwowych. Co ciekawe, produktem ubocznym takiego uzyskiwania energii jest jedynie bezpieczna dla środowiska... woda.

Wykładu można posłuchać na stronie IFM PAN.

Środowe spotkania z dziejami Ziemi

W każdą środę o godzinie 18.00, począwszy od 7 października 2020 r. będzie można uczestniczyć w wykładach online pt. „Środowe spotkania z dziejami Ziemi”. W czasie wirtualnych spotkań słuchacze dowiedzą się o latających gadach, praptakach czy wyspie karłowatych dinozaurów. Prowadzący wykłady – dr Daniel Tyborowski, paleontolog w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, podkreśla, że są to wykłady dla każdego bez względu na wiek – po prostu każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

Archiwalne odcinki i nowe wykłady dostępne są na stronie internetowej. W trakcie wykładów widzowie będą mogli zadawać pytania oraz sugerować tematy następnych spotkań.