Centrum Dioscuri w Instytucie Matematycznym PAN już otwarte 

Nadrzędna kategoria: Media

15 października 2020 r. odbyła się oficjalna inauguracja grupy badawczej Centrum Dioscuri w Topologicznej Analizie Danych. Grupa została utworzona pod kierunkiem dr. Pawła Dłotko w Instytucie Matematycznym PAN w Warszawie. Celem działania centrum jest rozpowszechnienie wykorzystywania ścisłych metod matematycznych poza obszarem matematyki np. w ekonomii, finansach czy neurologii. 

FB_IMG_1602836014170.jpg

Program Dioscuri został zainicjowany przez Towarzystwo Maxa Plancka, aby wesprzeć rozwój centrów doskonałości naukowej w Europie Środkowej i Wschodniej. Program ma na celu podniesienie międzynarodowych standardów jakości naukowej poprzez promowanie wybitnych naukowców, którzy chcą utworzyć swoje grupy badawcze w formie Centrów Dioscuri.  

Centrum Dioscuri w Topologicznej Analizie Danych 

Nowo powstałe Centrum Dioscuri w Topologicznej Analizie Danych jest prowadzone przez dr. Pawła Dłotko - matematyka i informatyka, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem działania centrum jest rozwinięcie i wdrożenie wykorzystywania ścisłych metod matematycznych takich jak narzędzie topologicznej analizy danych oraz udostępnienie ich przedstawicielom innych dziedzin nauki. Do tej pory dr Dłotko opracował szereg technik obliczeniowych, które zostały zaimplementowane w bibliotekach oprogramowania, w tym Persistence Landscape Toolbox, Gudhi, Neurotop czy RBallMapper. Są one używane między innymi przez ekspertów z zakresu elektrotechniki, ekonomii, finansów, materiałoznawstwa czy neurologii.

Program Dioscuri 

Polska jest pierwszym krajem, w którym realizowany jest Program Dioscuri. Program jest wspólnie zarządzany przez Towarzystwo Maxa Plancka (MPG) i Polskie Narodowe Centrum Nauki (NCN). Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) oraz polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).