Instytut Genetyki Człowieka PAN oferuje bezpłatne testy na grypę i COVID-19

Nadrzędna kategoria: Media

„Testuj z nami Nowy Rok 2021” – pod takim hasłem ruszyła akcja Instytutu Genetyki Człowieka PAN i Urzędu Miasta Poznań. Organizatorzy zapraszają 50 osób na bezpłatne skorzystanie z nowoczesnego testu, którzy umożliwia diagnostykę wykrywającą jednocześnie grypę i koronawirusa.

test0701.jpg

Test diagnostyczny Test F-INe COST (Fast INfluenza Cov One Step Test) autorstwa naukowców IGC PAN szybko i wiarygodnie określa czy dany pacjent jest zakażony wirusem grypy czy wirusem SARS-CoV-2. Prof. Michał Witt, dyrektor instytutu, mówi:

- To niezwykle istotne, ponieważ objawy zakażeń w obu przypadkach są często nie do odróżnienia i bez jednoznacznej diagnozy wstrzymują procesy terapeutyczne i decyzyjne zarówno te medyczne, jak i życiowe, prywatne u danej osoby. Dzięki naszemu testowi jednoznaczny wynik pacjent otrzymuje już w ciągu trzech godzin.

Prof. Natalia Rozwadowska, kierownik Zakładu Patologii Molekularnej IGC PAN, wyjaśnia:

Zakażenie grypą w Polsce jest niestety bardzo prawdopodobne, ponieważ Polacy niechętnie szczepią sią na grypę. Podczas, gdy wyszczepialność w krajach Zachodu dochodzi do kilkudziesięciu procent, w Polsce nie przekracza 5 proc.

Akcja Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk odbywa się we współpracy z Miastem Poznań pod patronatem fundacji Instytut Świadomości i Pacjent w Centrum.

Źródło informacji: Instytut Genetyki Człowieka PAN