Uczestnicy wyprawy na Antarktykę zbadani testem na SARS-CoV-2 z IChB PAN

Nadrzędna kategoria: Media

Testy wykrywające zakażenie wirusem SARS-CoV-2, opracowane przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, zostały przekazane uczestnikom wyprawy do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Celem wyprawy jest m.in. modernizacja placówki.

statek_do_Antarktyki_14_stycznia_2021_news.jpg

Załadunek statku, którym wyprawa popłynie do Antarktyki

Antarktyka długo była jedynym obszarem świata wolnym od pandemii koronawirusa. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom wyprawy konieczne było przeprowadzenie kwarantanny, utrzymanie reżimu sanitarnego, a przede wszystkim wykonanie testów diagnostycznych pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

W tym wyzwaniu Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, który zarządza stacją na Antarktyce, otrzymał wsparcie od zespołu pod kierownictwem prof. dr. hab. Marka Figlerowicza z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Poznańscy naukowcy przekazali uczestnikom wyprawy opracowane przez siebie testy MediPAN-2G+ FAST COVID.

6 grudnia wyruszył z Gdyni statek z uczestnikami i współpracownikami wchodzącymi w skład 45. Polskiej Wyprawy Antarktycznej.

Polska Stacja Antarktyczna działa nieprzerwanie od 1977 r. jako całoroczna placówka badawcza. Henryk Arctowski, patron stacji, był wybitnym polskim meteorologiem, geologiem i glacjologiem. Razem z Antonim Bolesławem Dobrowolskim jako pierwsi Polacy dotarli pod koniec XIX wieku do Antarktyki w ramach Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej na statku Belgica.

Źródło informacji: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN