Literackie portrety wybitnych naukowców

Nadrzędna kategoria: Media

20 badaczy, którzy zapisali się na kartach polskiej historii, są bohaterami opowiadań, które zostaną zebrane w publikacji Polskiej Akademii Nauk. Książka „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki” ukaże się jesienią 2021 roku.

 Joteyko20210611_m.jpg

Zdjęcie: Uniwersytet Warszawski przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, 1927, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Józefa Joteyko, fot. A. Deloge, Brussels, Belgium, Wikimedia Commons

„Józefa najbardziej lubi, kiedy opowiadają jej o uniwersytecie. To wielki, tajemniczy gmach. Kwadrans piechotą ze Smolnej. Poważni profesorowie i studenci, którzy wchodzą i wychodzą przez wysoką ozdobną bramę, też mają w sobie coś tajemniczego. Józefa wyobraża sobie, że to dlatego, że wnoszą i wynoszą stamtąd pod cylindrami wiedzę o świecie. I stąd te miny.
Józefie podobają się też proste, praktyczne mundury studentów. Ale dlaczego nie ma wśród nich kobiet?
Często specjalnie wraca do domu okrężną drogą, żeby tylko przejść obok uniwersytetu. A w domu ćwiczy przed lustrem poważne miny”.

(M. Łoziński, „Trzy dni z życia Józefy Joteyko”)

 

Opowiadanie „Trzy dni z życia Józefy Joteyko” Mikołaja Łozińskiego to zapowiedź obszernego zbioru tekstów literackich o wybitnych polskich naukowcach. Książka „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki” pod redakcją dr Anny Plater-Zyberk, dr Elizy Kąckiej i prof. Jerzego Duszyńskiego zostanie wydana jesienią 2021 roku.

Zbiór zawiera teksty, których bohaterami są uczeni z różnych dziedzin, począwszy od Mikołaja Kopernika i Jana Heweliusza, skończywszy na Zofii Kielan-Jaworowskiej i Leszku Kołakowskim. Oprócz wspominanych postaci zebrane w książce teksty literackie dotyczą Ignacego Łukaszewicza, Marii Zakrzewskiej, Jana Niecisława Baudouina de Courtenay, Marii Skłodowskiej-Curie, Floriana Znanieckiego, Mariana Smoluchowskiego, Józefy Joteyko, Rudolfa Weigla, Bronisława Malinowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego, Stefana Banacha, Romana Ingardena, Alfreda Tarskiego i Stanisława Ulama.

Całe opowiadanie o Józefie Joteyko, badaczce i prekursorce w dziedzinach fizjologii, psychologii i pedagogiki, zostało opublikowane w magazynie „Pismo”.