Twórcy polskich produktów przyszłości z PAN

Nadrzędna kategoria: Media

Ventil do niezależnej wentylacji płuc opracowany w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz platforma do spektroskopii Ramana stworzona w Instytucie Chemii Fizycznej PAN to polskie produkty przyszłości, których twórcy otrzymali nagrody w konkursie organizowanym przez NCBR i PARP.

news_20210617_1.jpg

Gala wręczenia nagród w XXIII konkursie Polski produkt przyszłości. Źródło zdjęć: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 16 czerwca przyznały nagrody i wyróżnienia twórcom najbardziej innowacyjnych polskich wyrobów i technologii.

W kategorii produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki nagrodę główną i 100 tys. zł zdobyli twórcy innowacyjnego urządzenia do niezależnej wentylacji płuc Ventil z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN. W tej kategorii Kapituła konkursu przyznała trzy wyróżnienia. Jedno z nich i 25 tys. zł otrzymali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, którzy opracowali platformę do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana z zastosowaniem do celów diagnostycznych i biomedycznych. Twórcy platformy otrzymali również nagrodę specjalną Ministra Edukacji i Nauki.

Rekordowy konkurs

Nagrody zostały przyznane jeszcze w trzech kategoriach: produkt przyszłości przedsiębiorcy; wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy; nagrody specjalne.

W XXIII konkursie Polski produkt przyszłości zgłoszono rekordowe 219 projektów.

Wyboru najlepszych projektów dokonali niezależni eksperci branżowi oraz kapituła konkursu, w której zasiedli przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju, „Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych” Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, dziennika „Rzeczpospolita”, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

news_20210617_2.jpg

Konkurs Polski produkt przyszłości jest współfinansowany z Unii Europejskiej z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Oprac. na podstawie informacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju