Medal Magellana dla prof. Andrzeja Udalskiego

Prof. Andrzej Udalski, astronom i astrofizyk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, odebrał Medal Magellana. Rząd Chile przyznał takie wyróżnienia wybitnym naukowcom i innowatorom z całego świata.

20210924_magellan_max.jpg

Od lewej: prof. Andrzej Udalski, członek rzeczywisty PAN, i Julio Bravo Yubini, ambasador Chile w Polsce.

W pięćsetną rocznicę odkrycia przez Ferdynanda Magellana cieśniny łączącej dwa oceany – Atlantycki i Spokojny – rząd Chile ustanowił nagrodę dla wybitnych naukowców: Medal Magellana. Odznaczenie jest przyznawane odkrywcom współczesnego świata, którzy są pionierami w różnych dziedzinach, takich jak nauka, współpraca międzynarodowa i przedsiębiorczość. W listopadzie ubiegłego roku wyróżnienie przyznano prof. Andrzejowi Udalskiemu, członkowi rzeczywistemu PAN, pracownikowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Kandydaturę prof. Udalskiego przedstawił Wydział III – Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN.

Rząd Chile docenił profesora za pracę, która ma wpływ na badania astronomiczne na całym świecie. – Prof. Andrzej Udalski jest odkrywcą XXI wieku, który ucieleśnia ideę Ferdynanda Magellana: nieustannie poszukuje nowych światów, by poszerzać granice wiedzy ludzkości – mówił ambasador Julio Bravo Yubini 20 września w czasie uroczystości w ambasadzie Chile w Warszawie, na której astronom odebrał wyróżnienie.

Prof. Andrzej Udalski kieruje międzynarodowym przedsięwzięciem „Optical Gravitational Lensing Experiment Project”, w czasie którego naukowcy poszukują pozasłonecznych planet przy użyciu techniki mikrosoczewkowania grawitacyjnego. W czasie prac polegających na monitorowaniu ponad miliarda gwiazd profesor wraz z innymi naukowcami odkrył i scharakteryzował aż milion gwiazd zmiennych wszystkich typów. Wniósł wkład w badania struktury Drogi Mlecznej, sąsiednich galaktyk i planet pozasłonecznych. W latach 1995-1996 profesor brał udział w budowie Teleskopu Warszawskiego w Obserwatorium Las Campanas w Chile. W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.